Projekt s názvem Rozeznění měl návštěvníkům památníku v Lidicích umožnit za pomoci mobilního telefonu a sluchátek při procházení areálem poslouchat nejrůznější zvuky či rozhovory tehdejších obyvatel, které se odehrály jen několik dní před tragickým nájezdem nacistů. Premiéra projektu se měla uskutečnit v předvečer letošního výročí vyhlazení obce.
Jsou to pokrytci, ať si ty peníze nechají
Peněžní dar ve výši osm tisíc korun od pražského zastoupení Sudetoněmeckého krajanského sdružení u místních vyvolal značné opovržení. Ze strany sudetských Němců podle nich jde o pokrytecké gesto. Šéf lidického památníku Milouš Červencl dokonce tvůrcům projektu v reportáži ČT řekl, že buď dar vrátí a vyhoví tak jejich podmínkám, nebo projekt okamžitě skončí a sejdou se klidně i u soudu.
„Byli to především sudetští Němci, kteří šli v první linii a pomáhali v noci z 9. na 10. června vyhánět lidické ze svých domků,“ doplnila k tomu starostka Lidic Veronika Hellerová. Autor projektu Vilém Faltýnek uvedl, že požadavkům Lidic pravděpodobně vyhoví a osm tisícovek sudetským Němcům vrátí, aby mohl být projekt dokončen.
V souvislosti se sudetskými Němci a vyhlazením Lidic nacisty loni veřejností negativně zahýbal požadavek vedení sudetoněmeckého landsmanšaftu na omluvu za údajná příkoří, kterého se prý Češi po válce na Němcích dopustili. Tento požadavek navíc přišel ve dnech vzpomínek na lidickou tragédii. Prezident Václav Klaus to tehdy důrazně odmítl se slovy, že „žádat omluvu ve dnech výročí lidické hrůzné tragédie je výrazem mimořádné lidské necitlivosti a nepoučitelnosti.“
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka