Tady řeší odbory politiku natvrdo. Paříž na 1. máje

02.05.2012 7:46 | Zprávy

REPORTÁŽ Na svátek práce se také metropole Francie změnila v zónu demonstrací. O to více, že se země galského kohouta nachází uprostřed prezidentských voleb. Ostatně odborové organizace zde dávají hlasitě najevo vlastní politické názory, což v Česku pravice odborům hlavně vyčítá. Politolog Jacques Rupnik míní, že to je tradiční role odborů téměř všude po Evropě, takže se nelze divit, že v Česku chtějí svrhnout vládu.

Tady řeší odbory politiku natvrdo. Paříž na 1. máje
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Z Trocadéra je nádherný výhled na Eiffelovu věž

V podstatě na každém významnějším místě se v Paříži prvního máje konaly masivní demonstrace. Odboráři, anarchisté, feministky a další skupiny. Francie se navíc nachází uprostřed prezidentských voleb, takže další shromáždění přímo podporovala jednoho z prezidentských kandidátů. Do druhého kola voleb se probojovali současný prezident a kandidát pravicového Svazu pro lidové hnutí Nicolas Sarkozy a bývalý vůdce Socialistické strany Francois Hollande. Právě levičáka Hollanda podporují dvě ze tří nejsilnějších odborových organizací ve Francii a dávají to tvrdě najevo. Vzkaz Česku je jasný. Odbory by se měly vyjadřovat k politice země!

Rupnikovi pivo s Kalouskem nevadí

Už ráno se pařížským metrem projížděly skupinky demonstrantů. První máj, tedy svátek práce, je zde prostě hlavně datem lidových demonstrací. Na náměstí Nation, v jehož blízkosti bydlí známý politolog Jacques Rupnik, byl ale klid. „Skoro dvacet let nebylo v Česku odbory slyšet. Teď v krizi se probouzejí, což je normální a nepřekvapuje mě to. Oni se mohou vyjádřit k opatřením vlády, protože se jich týkají. To je v demokracii normální. Ve Francii například dvě hlavní odborové organizace podporují Hollanda proti Sarkozymu. V Německu mají blíž k sociální demokracii, v Anglii je známá jejich tradiční vazba na Labouristickou stranu. Prostě odbory se k politice vyjadřují všude,“ sděluje.

A co na to, že si po nedávné největší demonstraci odborů v Česku zašel šéf Českomoravské odborové organizace Jaroslav Zavadil na pivo s tolik kritizovaným ministrem financí Miroslavem Kalouskem? „Je to dobrá lekce. Je důležité, aby tito lidé byli schopni jednat. Neříkám, že zrovna u piva. Znamená to však, že jsou schopni spolu mluvit. Pokud nejde o setkání, při němž ti dva spolu něco kují za zády ostatních, nevidím v tom problém,“ míní politolog Jacques Rupnik s tím, že i ve Francii se podobná setkání konají.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Výměna manželek

Myslíte, že je problém v pořadu? A co třeba sociální sítě, kam rodiče často dávají fotky svých dětí bez jejich souhlasu? Nebo třeba videa, která s nimi točí a dávají na internet? To nemyslíte, že je třeba řešit spíš, než jeden pořad?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…