Počet insolvenčních návrhů u firem a podnikatelů vzrostl za prvních šest měsíců roku 2013 proti loňskému pololetí téměř o 33 procent. Nejvíce insolvenčních návrhů je přitom podáváno v oblasti stavebnictví, velkoobchodu a maloobchodu, pohostinství a sektoru služeb v oblasti nemovitostí. V některých regionech jsou proto tato čísla velmi alarmující.
Nejčastěji se ocitají v insolvenci firmy na jihu Moravy
„Stejně jako v červnu 2012 je nejvyšší počet insolvencí na 1000 registrovaných firem v Jihomoravském kraji. Druhý v pořadí je Moravskoslezský kraj. Praha si polepšila a posunula se z druhé příčky v pololetí 2012 na čtvrtou pozici. Nejlépe si stejně jako v minulých letech stojí Středočeský kraj, kde je dlouhodobě počet insolvencí na 1000 registrovaných firem nejnižší,“ uvedla pro ParlamentníListy.cz Miloslava Osvaldová ze společnosti Creditreform.
Když se dostaneme ke konkrétním číslům, pak ta vypovídají o tom, že letos v červnu bylo podáno v Česku celkem 2783 insolvenčních návrhů. Z toho bylo 446 insolvencí u právnických osob a podnikatelů, 384 u nepodnikajících živnostníků a 1953 u spotřebitelů.
Rostou dál i počty konkurzů
Nutno dodat, že způsobem řešení úpadku firem je ale také konkurz nebo reorganizace. A i počty konkurzů rostou. Za období leden až červen 2013 to je oproti předchozímu roku nárůst o 19 procent. Pokud jde o živnostenské firmy v konkurzu, tak tam hovoří společnost Creditreform o nárůstu oproti loňsku až o 40 procent! Vyjádřeno přesnými čísly, konkurzů bylo v červnu 2013 v Česku prohlášeno 167, z toho počet konkurzů živnostníků ukazoval číslici 52. Ani tady asi nepřekvapí, že nejvíce konkurzů bylo v červnu prohlášeno opět v odvětví velkoobchodu, maloobchodu a stavebnictví.
Konkurs je způsob řešení úpadku spočívající v tom, že na základě rozhodnutí o prohlášení konkursu jsou zjištěné pohledávky věřitelů poměrně uspokojeny. Druhým zmiňovaným způsobem řešení úpadku je reorganizace. Jedná se o takový způsob řešení úpadku, kdy dochází k postupnému uspokojování pohledávek věřitelů při zachování provozu dlužníkova podniku. Předpokladem pro povolení reorganizace je, aby obrat firmy, která se dostala do problémů, činil v roce před insolvencí alespoň milion korun. Druhým kritériem pro povolení reorganizace je, že firma musí mít minimálně 100 zaměstnanců. |
Dominový efekt se odráží i na dluzích lidí v regionech
Jelikož ekonomika funguje na principech spojených nádob nebo jistého dominového efektu, je logické, že tento trend se bude odrážet i v jiných oblastech. Společně s narůstajícím počtem firem v insolvenci, který se liší dle různých regionů, se dá tak například očekávat to, že dál bude pokračovat rozdílnost míry zadluženosti lidí podle regionu, v kterém žijí. Přicházejí totiž v důsledku takovéhoto vývoje o zaměstnání a příjmy, se kterými třeba kalkulovali pro splácení závazků.
I proto se insolvence odráží dále na počtu žádostí o oddlužení. To se může uskutečnit buď formou zpeněžení majetku dlužníka nebo plněním splátkového kalendáře, kdy dlužník musí během pěti let splatit věřitelům alespoň 30 procent dluhu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová