Podle aktuálních interních průzkumů společnosti KRUK Česká a Slovenská republika (KRUK – společnost, zabývající se vymáháním pohledávek a dluhů) se téměř osm procent zadlužených Čechů dostalo do finančních potíží právě kvůli půjčce související s výbavou pro děti. Nutno přitom dodat, že při nástupu do školy není výbava školních pomůcek jediným mimořádným výdajem domácnosti. V téměř každé škole se vyžadují ještě další částky – do různých speciálních fondů, na obědy, na zaplacení družiny, případně na nějaké konkrétní pomůcky, které chce škola koupit všem žákům stejné, poněvadž jsou nezbytné pro výuku konkrétního pedagoga. I když jsou tyto částky velice rozdílné, pro rodinu to znamená znatelný zásah do peněženky. Jde-li o neúplnou rodinu, přichází problém.
„Volala nám v těchto dnech ředitelka jedné školy ze severu Čech, že by k nim měla od začátku roku začít chodit dívenka do přípravné třídy. Její matka však neví, jestli ji do školy bude moci dát, poněvadž prý nemá na to, aby dívence platila autobus z jejich vesnice. Žádala nás, zda by nebylo možné tedy pomoci tak, že bychom dívence hradili obědy a ona by díky tomu, že za ně ušetří, měla na dopravu dítěte,“ uvedla jeden aktuální příklad z praxe Jana Skopová, zástupkyně společnosti manželů Tykačových Women for Women, společnosti, která, jak ParlamentníListy.cz v minulosti informovaly, pomáhá chudým rodinám s placením školních obědů. Ukázalo se totiž, že ne pro všechny domácnosti jsou náklady za dětské školní obědy možné a některé děti proto někdy i celodenně hladoví.
118 dětí v Česku je z rodin, které nemají na obědy. Přibydou další?
V současné době – tedy v týdnu, kdy se pedagogové vracejí do škol, aby se připravili na další školní rok – už je jisté, že v celém Česku budou hrazeny obědy 118 dětem. „U nich víme, že to bude nutné až do konce školního roku. Uvidíme, kolik dalších dětí se však v následujících dnech ještě objeví – tipy totiž dostáváme přímo ze škol, od učitelů. Někteří to dokáží odhadnout ještě před začátkem roku – tedy v těchto dnech, jiní až poté, co se se svými žáky a podmínkami, ve kterých žijí, seznámí,“ vysvětlila dále Skopová.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová