To je fakt síla, všichni jsou ze Zemana na větvi. I pravičáci

08.03.2013 18:05 | Zprávy

ANKETA ParlamentníListy.cz oslovily politiky, jak se jim líbil inaugurační projev nového prezidenta republiky Miloše Zemana.

To je fakt síla, všichni jsou ze Zemana na větvi. I pravičáci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miloš Zeman

Drtivé většině politiků se jeho projev velmi líbil a považují ho za státnický a vstřícný, včetně politiků ODS. Řada z nich silně zaznamenala Zemanovu kritiku negativní role médií a jejich manipulaci a vymývání mozků. Někteří politici zkritizovali Zemanovo vyzdvihnutí opoziční smlouvy jako dohody na elementární stabilitě země. Nejvíce kritičtí jsou poslanci TOP 09.

„Myslím, že Miloš Zeman obsahem svého projevu nepřekvapil a nenechal nikoho na pochybách, že není šedou myší české politiky,“ reagoval první místopředseda ČSSD, jihomoravský hejtman a poslanec Michal Hašek.

Podle místopředsedkyně KSČM a místopředsedkyně poslaneckého klubu strany Miroslavy Vostré šlo o státnický projev, který měl přispět k určitému zklidnění ve společnosti po vyhrocené prezidentské kampani.

  • Celý projev prezidenta republiky Miloše Zemana ZDE

Snad to splní

„Byl to dobrý projev. Jen jestli Miloš Zeman vše splní. Také jasně řekl, že bude aktivní prezident, ale mám dojem, že bude i aktivistický se svojí dávkou populismu,“ míní místopředseda Senátu Přemysl Sobotka z ODS.

„Projev pronášený zpaměti mě určitě zaujal a líbil se mi. Myslím, že pod vše, co pan prezident řekl, se mohu podepsat,“ reagoval místopředseda poslaneckého klubu ČSSD Václav Votava.

„Myslím, že Miloš Zeman nezklamal. Nezapomněl na nikoho. Jeho bonmoty i hodnocení médií se daly předpokládat a mě svým projevem nezklamal. Chtěl bych mu jen popřát, ať se jeho tři pilíře a předsevzetí podaří naplnit,“ uvedl místopředseda TOP 09 a poslanec Pavol Lukša.

„Projev Miloše Zemana nebyl ničím překvapující, až snad na to, s jakou vervou se obul do novinářů, které v podstatě hodil do jednoho pytle s kmotry a neonacisty. V tomto případě pan prezident poněkud popřel, že chce být prezidentem pro všechny,“ míní první místopředsedkyně LIDEM a poslankyně Dagmar Navrátilová.

Majetková přiznání pro obyčejné lidi ne

„Na novém projevu prezidenta Miloše Zemana oceňuji obsah i formu jak byl přednesen, byť na některé věci z ideové podstaty mám odlišný názor. Oceňuji, že projev nebyl pouhým formálním aktem, ale měl velmi silný obsah a také oceňuji, že byl Milošem Zemanem přednesen spatra,“ chválí pro ParlamentníListy.cz poslanec ODS Boris Šťastný.

Co se týče jeho obsahu, určitě podle svých slov souhlasí v tom, že je potřeba zásadním způsobem bojovat s korupcí a různými mafiemi napojenými na veřejný sektor. „Asi se však budeme lišit ve způsobu, jak tomuto nešvaru čelit. Zatímco já, podobně jako odcházející prezident Václav Klaus, jsem přesvědčen, že je to především malý stát a snižování byrokratické zátěže a zmenšování přerozdělení, které snižují prostor pro korupci,“ uvádí pražský poslanec.

„Miloš Zeman ve svém projevu zmínil jako jedno z hlavních témat majetková přiznání. Sám za sebe říkám, že majetková přiznání mají svůj význam a podporuji je v případě všech osob, které nakládají s veřejnými prostředky. Tedy pokládám jejich zavedení za mimořádně správné u politiků na všech úrovních, vysokých státních úředníků, jako jsou náměstci ministrů, ředitelé odborů na různých úrovních. Tam by to bylo velmi správné řešení, protože současný zákon o střetu zájmů postihuje pouze změny majetku, nikoli počáteční a konečný stav,“ popisuje Šťastný.

Naproti tomu jako pravicový politik se prý nemůže smířit s majetkovými přiznáními pro každého jednotlivého občana, protože je pokládá za zatěžující a zbytečné. „A v tomto ohledu jsem přesvědčený, že pro zmenšení korupce zbytečná jsou. Zločinci, podvodníci a korupčníci si určitě najdou cestu, jak si svůj majetek legalizovat. Pouze by došlo k postižení poctivých lidí,“ míní v komentáři pro server ParlamentníListy.cz.

„Co se týká ostatních částí projevu, vesměs s Milošem Zemanem souhlasím. Pořádně mě zaujala pasáž o médiích, protože skutečně paušalizování řady médií, jakýsi pohyb po povrchu, nedosahování do hloubky, pouze hledání jednoduché populární zkratky typické pro česká média a v tomto ohledu jsem rád, že Miloš Zeman na tuto věc jako nově zvolený prezident upozornil a věřím, že to v českých médiích může přinést minimálně přemýšlení nebo i změnu,“ věří Boris Šťastný.

Výborný řečník

Miloš Zeman zůstal podle místopředsedy ČSSD a místopředsedy sněmovny Lubomíra Zaorálka věrný své zásadě, že v politice je třeba začít stanovením nepřítele. „Už ve svém prvním projevu si nepřítele označil. S tou trojicí, jak ji vyjmenoval, bych asi úplně nesouhlasil. Souhlasím s ním v tom, že velkým nebezpečím pro tuto zemi jsou ekonomické mafie. Nemyslím, že klíčovým problémem jsou neonacisté. Nechci tím zpochybňovat nebezpečnost toho hnutí, ale připadá mi, že to v České republice není klíčový problém,“ míní Zaorálek.

„Připadá mi, že takto můžeme kritizovat každou nedokonalou oblast našeho života. Pokud by ovšem pomohl ve věci řešení problému s ekonomickými mafiemi, může to být jenom dobré,“ doplnil místopředseda Poslanecké sněmovny.

Podle poslance VV Radka Johna je boj proti ostrůvkům negativní deviace - mafiím vysávajícím ČR - přesně to, co je potřeba. "A bylo zajímavé sledovat obličeje představitelů stran ovládaných mafiemi při tom projevu. Vítám i zdůraznění zákona o přiznání k majetku, přinášejícího i možnost jeho zabavení, pokud byl získán nelegálními prostředky. Přesně tento zákon navrhly Věci veřejné. Zatím narazil na tuhý odpor ODS a TOP 09. Podpora prezidenta pro tento nápad by snad mohla pomoci," myslí si John.

Místopředseda poslaneckého klubu TOP 09 František Laudát má z projevu smíšené pocity. Začátek byl prý dobrý, ale na inaugurační projev útok na média podle něho nepatří: „Osobně bych ani nedoporučoval opoziční smlouvu jako řešení. Vlastní model mně nevadí, ale realizace v českých podmínkách byla hrozná. Hodně mi vadí majetková přiznání občanů. Měli by je dělat pouze politici a úředníci. Ale i tak to nic neřeší. To je jen velká iluze. A větším problémem společnosti jsou spíše komunisté než bojůvky krajní pravice.“

Předseda NS-LEV 21 a poslanec Jiří Paroubek ocenil projev jako výtečné literární dílo: „Řečnické umění v posledních letech poněkud upadá. Ve sněmovně lze skvělé či výborné řečníky napočítat ani ne na prstech jedné ruky. Lidé, kteří přišli na inauguraci a hledali pouze řečníka a podívanou, určitě nebyli zklamáni.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Neoprávněná činnost pro cizí moc

Dobrý den, mám dotaz k tomu novému chystanému zákonu, který má trestat neoprávněnou činnost pro cizí moc. Nechápu, co je tím myšleno. Vy ano? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihov...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…