Odposlechy uveřejněné v médiích ukazují, jakým způsobem řídil pražskou radnici exprimátor Pavel Bém. Záležitosti, jako výběr ředitele VZP či rozhodování valné hromady Pražského dopravního podniku, držel pod kontrolou za pomoci vlivného lobbisty Romana Janouška. Přesto poslanec Bém absolutně odmítá, že by se dopustil nějaké špatnosti a o tom, že by si nechal pozastavit poslanecký mandát, nechce ani slyšet.
Odposlechy jsou nelegální, zdůrazňuje Bém
„Jestli bych neměl do vysvětlení kauzy pozastavit mandát? Děláte si legraci? Do vysvětlení nelegálních odposlechů o zubním kartáčku a seznamu uchazečů o výběrové řízení na šéfa jedné z poboček VZP, o kterých jsem nikdy nemohl rozhodovat?“ Jestli by tohle měl být důvod k rezignaci, bylo by to s naší demokracií hodně špatné,“ reagoval na dotaz.
Jistou zdrženlivost si ukládá i premiér Petr Nečas (ODS), který chce s Bémem zapříst vážný rozhovor na téma zveřejněných odposlechů, ale kauzu nevnímá nijak fatálně, protože Bém již nezastává žádnou významnou politickou pozici, tedy mimo poslaneckého mandátu. Zajímavá je i reakce expremiéra Mirka Topolánka, který odposlechy získané BIS dostal jako tehdejší premiér na stůl. Topolánek však tvrdí, že informace neměl a opět novináře napadá.
„Co to je za hovadiny? Žádné soukromé informace jsem neměl. Hrabe vám?“ reagoval Topolánek na dotaz LN.
Bémovo a premiérovo stanovisko tak působí jako voda na mlýn levicové opozice, která prohlašuje, že ODS musela o praktikách panujících na pražské radnici vědět a volá občanské demokraty k vyvození odpovědnosti. „Odposlechy pouze potvrdily, co bylo v Praze veřejným tajemstvím léta,“ říká místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp