V případě Rittiga jim jde o zakázky od Lesů ČR, u Janouška o projekty Povodí Vltavy. Informuje o tom páteční MF Dnes, která údaje získala z dokumentů vydaných ostravským soudem.
Z textu soudních nařízení je podle listu patrné podezření policie, že oba podnikatelé získávali miliony z předražených zakázek. "Požadovali vysoké finanční částky v řádech desítek milionů, o které byla cena předmětných zakázek následně navýšena," píše se v usnesení o prohlídce u Rittiga.
Švýcarská konta
Janoušek podle podezření kriminalistů legalizoval získané peníze přes účty ve Švýcarsku. K části účtů měli přístup i někteří úředníci pražského magistrátu. "Narazili jsme na organizovanou zločineckou skupinu, jejímž cílem byl vliv ve státní či polostátní organizaci," uvedl šéf ÚOOZ Robert Šlachta. Policie vyjmenovává pět předražených projektů v celkové hodnotě zhruba 150 milionů korun, z nichž měl Janoušek údajně nestandardní odměny.
U Rittiga policie podle soudního příkazu hledá důkazy o zakázce z roku 2011 na vypracování etického kodexu Lesů ČR, který získala jeho firma Rittig & Partners. Za ni podnikatel získal 1,7 milionu Kč. Podle MF Dnes je policie přesvědčena, že je to ukázkový příklad zbytečného vynakládání státních peněz. Zároveň však policie u Rittiga hledá i smlouvy mezi ním a žalobcem Liborem Grygárkem, případně i materiály z vrchního státního zastupitelství či z trestních spisů a spoustu dalších materiálů.
Advokáti Vít Široký a Karolína Babáková, kteří podnikatele hájí, listu sdělili, že policie u jejich klientů žádné materiály o trestné činnosti najít nemůže, protože se jejich klienti ničeho nedopustili.
Napojení na politiku i státní zastupitelství
Soudkyně Miluše Wiwegerová, která schvalovala domovní prohlídky, je ale přesvědčená o opaku. "Jednali jako organizovaná zločinecká skupina, která má rozděleny role a působí dlouhodobě v oblasti páchání hospodářské trestné činnosti v úmyslu opatřit si co nejvyšší finanční prospěch," uvedla jako vysvětlení souhlasu s prohlídkami u obou lobbistů.
K závěru, že jde o organizovaný zločin, dospěla i policie. A to proto, že oba muži měli své lidi jak v politice, tak i na státním zastupitelství, kde jim žalobci údajně kryli záda před případným vyšetřováním.
Vedle faktu, že Rittig uplatňoval svůj vliv prostřednictvím šéfky premiérova kabinetu Jany Nagyové, zmiňuje soudní dokument podle deníku vysloveně i jméno náměstka Vrchního státního zastupitelství v Praze Libora Grygárka. Toho policie podezírá, že pomáhal Janouškovi i dalším lobbistům, aby se nedostali k soudu.
Janouškova laboratoř
V souvislosti s Janouškem se policie zajímá také o jeho unikátní zdravotnickou laboratoř Chambon, která během roku zázračně zbohatla a dosáhla závratné hodnoty. Pro tu dokázal lobbista získat kontrakt se šesti zdravotními pojišťovnami, s VZP dokonce až do roku 2015, což mu umožnilo firmu následně velmi výhodně prodat. Smlouvu s VZP musel nejprve posvětit pražský magistrát. A i to policii zajímá, není totiž tajemstvím, že na vedení magistrátu měl Janoušek v té době vynikající kontakty.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: adr, čtk