Vládne tu mafiánský kapitalismus, zaznělo na debatě o Zemanovi a Klausovi

20.06.2013 11:22 | Zprávy

REPORTÁŽ „Dnes není možné dosáhnout dobré kvality politiky. Vláda ve skutečnosti nemá otěže ekonomického řízení. Není možné ovlivnit banky ani nadnárodní korporace,“ myslí si Vladimír Opatrný, předseda liberecké krajské hospodářské komory a přítel Miloše Zemana ze studentských let. Spolu s bývalým spolupracovníkem prezidenta Václava Havla Janem Šolcem byli hosty debaty v libereckém Fryčově knihkupectví.

Vládne tu mafiánský kapitalismus, zaznělo na debatě o Zemanovi a Klausovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Tématem setkání byl Miloš Zeman, konkrétně jeho sto dní v prezidentském postu. Hodně se rozebíral vztah prezidenta k alkoholu. „Na vysoké škole nebylo většího askety, Miloš byl zapřisáhlý abstinent,“ vzpomněl Opatrný.

Mluvilo se i o Zemanově předchůdci Václavu Klausovi. „Nemyslím si, že by byl schopným politikem. Naopak to, co předvedl, je sonátou politické tragédie a odstrašujícím příkladem. Založil to, co dnes prožíváme,“ ohodnotil bývalého prezidenta Opatrný.

Dokonalý trh je ukrutná blbost

Výrazně se podílel například na privatizaci v devadesátých letech. Ta je podle Vladimíra Opatrného důvodem současných potíží. „Současná podoba společenského uspořádání je sociologií hodnocena jako mafiánský kapitalismus,“ objasnil.

Vysvětlil, že rozdělování nashromážděných zdrojů by mělo přispět ke zvýšení kvality života lidí za respektu k přírodě. Zdeformoval ho ale už minulý režim. „Nyní však přišel další blud. Že o všem rozhoduje trh, který je geniální. A je dokonalý tehdy, když se nereguluje. Což je ukrutná blbost,“ zdůraznil.

Privatizace proběhla rychle a špatně

Způsob privatizace vybrali politici pod tlakem určitých skupin proto, že byla nejrychlejší. „Ale také nejhorší,“ uvedl Opatrný. „V důsledku toho se ekonomická moc spojila s tou politickou a o zdrojích se nerozhoduje tak, abychom z nich něco měli všichni, ale pouze někteří. V tomto prostředí není možné dosáhnout nějaké dobré kvality politiky,“ vysvětlil. Tato krize hodnot se projevuje nejenom u nás, ale v celém euroamerickém prostoru.

„Současní politici nemají k dispozici nástroje, aby v národním měřítku zajistili ekonomickou prosperitu. Dnes není možné ovlivnit banky ani nadnárodní korporace. Vláda otěže ekonomického řízení nemá,“ vypozoroval Opatrný. Podle něj jsou vlády pouze vyjednávači mezi skutečnou mocí, která jim dává zadání, a občanskou společností.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…