Podle oficiálních údajů ministerstva práce a sociálních věcí se současná důchodová reforma vyplatí pouze lidem, kteří se plánují dožít 98 let a více. Spoření v „druhém pilíři“ se totiž i podle ministerských výpočtů jeví nejvýhodnější pouze tehdy, když by se z něj čerpalo třicet a více let. To při věku odchodu do důchodu znamená vydržet téměř do stovky.
MF DNES počítala výhodnost spoření na modelovém příkladě třicetiletého muže s nadstandardním hrubým platem 35 tisíc měsíčně. Tedy právě takového klienta, pro kterého má být podle ministerstva spoření v druhém pilíři nejlákavější.
Do důchodu odejde v 67 letech a deseti měsících. Pokud si nikde nebude spořit, bude jeho důchod necelých patnáct tisíc. Pokud si bude spořit ve druhém pilíři, který má být od ledna zaveden, vzrostl by jeho pravidelný důchod asi o 1750 korun.
Jenže pokud by do druhého pilíře nevstupoval a na přilepšenou si spořil soukromě, vydělal by ještě více. V tom případě by jeho důchod přesahoval sedmnáct tisíc. A tato varianta vychází nejvýhodněji i u lidí s výrazně nadstandardními příjmy.
Spoření v druhém pilíři se podle deníku stává nejvýhodnější, jen pokud by si penzista rozdělil čerpání na třicet a více let. Pak by si sáhl na tisícikorunové přilepšení, které ministerstvo v druhém pilíři nabízí. Pokud tedy bude chtít, aby se mu spoření v průběžném systému s druhým pilířem vyplatilo, bude si muset čerpání penze naplánovat až do stovky.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav