Výpočet: Žijte do sta let a Drábkův penzijní systém se vám vyplatí

13.11.2012 7:16 | Zprávy

Co potřebuje člověk k tomu, aby se mu vyplatilo spořit v „druhém pilíři“ penzijního systému, který má být zaveden od ledna a nyní je mohutně propagován? Mít nadstandardní příjmy nestačí. Také je třeba genetických dispozic k dlouhověkosti, protože systém je nastaven tak, že jako nejvýhodnější se jeví až v případě, že prožijete v důchodu třicet a více let. Vzhledem k věku odchodu do důchodu to představuje bezmála stovku.

Výpočet: Žijte do sta let a Drábkův penzijní systém se vám vyplatí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí Miroslav Kalousek

Podle oficiálních údajů ministerstva práce a sociálních věcí se současná důchodová reforma vyplatí pouze lidem, kteří se plánují dožít 98 let a více. Spoření v „druhém pilíři“ se totiž i podle ministerských výpočtů jeví nejvýhodnější pouze tehdy, když by se z něj čerpalo třicet a více let. To při věku odchodu do důchodu znamená vydržet téměř do stovky.

MF DNES počítala výhodnost spoření na modelovém příkladě třicetiletého muže s nadstandardním hrubým platem 35 tisíc měsíčně. Tedy právě takového klienta, pro kterého má být podle ministerstva spoření v druhém pilíři nejlákavější.

Do důchodu odejde v 67 letech a deseti měsících. Pokud si nikde nebude spořit, bude jeho důchod necelých patnáct tisíc. Pokud si bude spořit ve druhém pilíři, který má být od ledna zaveden, vzrostl by jeho pravidelný důchod asi o 1750 korun.

Jenže pokud by do druhého pilíře nevstupoval a na přilepšenou si spořil soukromě, vydělal by ještě více. V tom případě by jeho důchod přesahoval sedmnáct tisíc. A tato varianta vychází nejvýhodněji i u lidí s výrazně nadstandardními příjmy.

Spoření v druhém pilíři se podle deníku stává nejvýhodnější, jen pokud by si penzista rozdělil čerpání na třicet a více let. Pak by si sáhl na tisícikorunové přilepšení, které ministerstvo v druhém pilíři nabízí. Pokud tedy bude chtít, aby se mu spoření v průběžném systému s druhým pilířem vyplatilo, bude si muset čerpání penze naplánovat až do stovky.


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Vedení Prahy

V poslední době je to na magistrátu jedna kauza za druhou. Jak je možné, že je fungování magistrátu v takovém rozvratu a co bude dál? Neměl by už konečně někdo za vše nést odpovědnost? Vždyť vedení je naprosto papalášské, a že by se mu řešilo řešit problémy Prahy se taky říct nedá. Nemyslíte, že bys...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…