Zeman se roztahuje. A nikdo ho nebrzdí, bojí se Respekt

16.04.2013 12:26 | Zprávy

V úterý v poledne se sešli prezident Miloš Zeman a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09). Jednali spolu kvůli sporu o velvyslance. Prezident chce do Moskvy Vladimíra Remka a na Slovensko Livii Klausovou. Ani s jedním z těchto jmen Schwarzenberg nesouhlasí. Zeman to však podle on-line deníku Respekt postavil jako ultimátum a pokračuje v ustavení prezidentské republiky.

Zeman se roztahuje. A nikdo ho nebrzdí, bojí se Respekt
Foto: Hans Štembera
Popisek: A jako čestný předseda SPOZ se sám ujímá slova

Jak uvádí Respekt, Zemanův zahraničněpolitický předvoj Hynek Kmoníček se snažil věc zlehčovat tím, že jde o běžný střed dvou názorů, mezi nimiž se jen musí najít kompromis. Ve skutečnosti je to prý ale jinak, jak se vzápětí potvrdilo.

Kmoníček v rozhovoru pro deník Právo o šéfech českých zastupitelských úřadů mluvil jako o "prezidentových velvyslancích". Ti ve skutečnosti ale mají fungovat jako prodloužená ruka vlády, protože ta je zodpovědná za zahraniční politiku. Navíc dodal, že Zeman Schwarzenberga vlastně vůbec nepotřebuje, podpis šéfa diplomacie pod pověřovací listiny velvyslance může dodat premiér, uvedl Kmoníček.

Zemanova republika a pukání obručí

Tím podle Respektu Kmoníček naplno ustavil "Zemanovu prezidentskou republiku", kde je hlava státu šéfem a premiér jeho sekretářem.

Podstatná je ale prý jiná věc. Podle Respektu totiž došlo na pukání českých ústavních obručí, které se Zeman snaží roztahovat. "Dochází to těm, kterým by to mělo vadit nejvíce, tedy vládě a Parlamentu, zejména Poslanecké sněmovně, která je v parlamentním systému suverénem? Podle toho, že v tom Schwarzenberga nechávají, zřejmě ne," píše on-line vydání časopisu.

A lze to prý vysvětlovat politicky. Nečasova vláda hraje o holé přežití a potíže šéfa konkurenční strany Nečasovi vyhovuje. S podivem ovšem podle Respektu zůstává usnesení zahraničního výboru Sněmovny, aby se Schwarzenberg uklidnil a přestal se se Zemanem hádat.

"Šéfem výboru je sice David Vodrážka (ODS), pro kterého platí to samé jako pro Nečase, ale kromě něj tam sedí ještě všichni ostatní. Právě zahraniční výbor přitom může žádat prezidenta – přímo nebo prostřednictvím vlády – o vysvětlení jeho záměrů v zahraniční politice včetně zdůvodnění volby velvyslanců," podotýká Respekt.

Zeman se nezastaví

Všem prý přitom musí být jasné, že se Zeman s přímým mandátem v zádech nezastaví jen u velvyslanců nebo zahraniční politiky obecně. Respekt upozorňuje také na další pravomoci prezidenta, kterými jsou sjednávání smluv, jmenování a povyšování generálů nebo rozhodování o soudcích.

"Zejména sociální demokraty coby pravděpodobné budoucí vládce by tohle mělo zajímat. Že se tak neděje – že nechávají prezidenta v první bitvě o předefinování mocenského pole v zemi nejméně na pět let dopředu vyhrát bez zásahu – působí, že to rovnou vzdali a dobrovolně předali Zemanovi jeho prezidentskou republiku," uzavírá Respekt.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…