„Tuto vládu bych pochválil, že uvolnila ruce státním zástupcům, policistům a v blízké budoucnosti i soudcům,“ ocenil prezident. Je to prý chvályhodné i přesto, že toto probuzení orgánů činných v trestním řízení dopadlo nejvíce na samotnou vládu, když si policisté přišli pro pravou ruku premiéra.
„Další věc, za kterou bych ji chtěl pochválit - ale za to bych chválil téměř každou duševně příčetnou vládu - by byla její aktivita v době povodní,“ zmiňuje hlava státu. Ale tím podle něj komplimenty skončily.
Jako hlavní výtku Nečasovu kabinetu zmínil církevní restituce. Dále pak zpackanou důchodovou reformu, zejména druhý pilíř. „Naštěstí naši občané jsou inteligentnější než vláda, což zase není tak velké umění v této relaci,“ poznamenal prezident, když připomněl fakt, že se do druhého pilíře přihlásilo nikoliv očekávaných půl milionu lidí, ale sotva desetina.
„Já ale vyznávám jeden princip - do mrtvol se nekope,“ uzavřel prezident debatu o Nečasově vládě v demisi. Když byl následně tázán, zda velká policejní razie byla zvůlí, nebo kvalitní policejní prací, přiklonil se k druhé variantě. „To znamená, teď to schválně přeženu, že šlo o poněkud opoždění akce Čisté ruce number two,“ zavtipkoval prezident s připomínkou velkého protikorupčního plánu jeho vlády z konce devadesátých let.
Podle prezidenta je třeba odlišit skutkovou podstatu od nevyhnutelné „teatrálnosti“ každé policejní akce. „Vezměte si situaci u Davida Ratha. A přitom nikdo nepochybuje o tom, že těch sedm milionů v krabici od vína opravdu měl,“ myslí si Zeman.
Na dotaz, jak moc mohly být zneužívány zpravodajské služby, když podle nejnovějších odhalení šéfka premiérova sekretariátu nechala Vojenským zpravodajstvím sledovat jeho manželku, odpověděl Zeman příkře. „Naše zpravodajské služby jsou především naprosto neschopné,“ pravil Zeman. A proto podle něj nemůže být pravda to, co říká bývalý elitní zpravodajec Karel Randák, že tajné zprávy jsou zneužívány v politickém boji.
„Podle mého názoru jeden z nejméně schopných lidí je právě pan bývalý generál Randák,“ poznamenal s tím, že neschopní zpravodajci, kteří nic nezjistí, jsou každé vládě k ničemu. Sám má prý zkušenost z doby, kdy řídil vládu, že zprávy Bezpečnostní informační služby nestály za nic.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav