Zesnulý ministr Janota promluvil v ČT ústy Ševčíka: Zrušte blbost, co jsem zavedl

26.09.2012 7:18 | Zprávy

Ekonom a děkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v televizním studiu strhal ekonomickou politiku vlády. Vzpomněl dokonce sebereflexe zesnulého exministra Eduarda Janoty, který prý před smrtí označoval zvýšení spotřební daně na alkohol za svou velkou chybu. Ale současná vládní garnitura prý stále lpí na ekonomických omylech.

Zesnulý ministr Janota promluvil v ČT ústy Ševčíka: Zrušte blbost, co jsem zavedl
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí Miroslav Kalousek

„Ten vládní balíček není úsporný. Úsporný by byl, kdyby se šetřilo v některých rozpočtových kapitolách. Jenže tady nás nutí, aby místo úřadů šetřily domácnosti, což je to zásadní nepochopení fungování ekonomických procesů,“ popsal v ranním vysílání ČT Ševčík ekonomickou politiku vlády.

„Oni pořád trvají na jakési mantře, že pokud zvýší DPH, tak vydělají víc peněz,“ popsal ekonom uvažování ministra Kalouska. Podle Ševčíka naopak takové jednání vyvolává spotřebitelský sentiment a odrazuje to od utrácení i ty, kteří by jinak utrácet mohli. A to přispívá k ekonomickému poklesu. Mimo jiné to staví na hlavu ministerské predikce ekonomického vývoje. „Pořád počítají s tím, že porosteme o jedno procento. To přitom vůbec není jisté,“ myslí si Ševčík. A pokud bude klesat ekonomika, vybere se méně DPH, a klesne i výběr spotřební daně.

Když mu moderátorka k potvrzení jeho slov ocitovala poučku z učebnice makroekonomie, pochválil ji: „Jste na tom se znalostmi ekonomie lépe, než premiér a ministr financí.“

Podle Ševčíka by rozhodně měly být sníženy některé spotřební daně, zejména spotřební daň z nafty. A rovněž spotřební daň z alkoholu by se měla snížit, neboť prý i bývalý ministr Eduard Janota, který prosadil její výrazné zvýšení, později před svou smrtí přiznal, že zvýšení spotřební daně byla chyba. A Kalouskovi lidé, místo aby "tu blbost napravili", tak na vyšší spotřební dani vytrvale lpějí.  

Přitom podle Ševčíka stále je významný prostor pro šetření na straně rozpočtových výdajů. „V nemandatorních výdajích je vata minimálně deset procent,“ odhadl děkan Národohospodářské fakulty VŠE, podle kterého by zkrátka ministři měli těch deset procent ušetřit, nebo odstoupit.

Jeho rada vládě tedy zní: Neměnit neustále daně, nezatěžovat jimi nadměrně podnikatele a spotřebitele, a šetřit. „Šetřit, šetřit, šetřit, a nechat lidi utrácet. Každý z nás umí investovat peníze lépe, než to umí stát,“ myslí si ekonom Ševčík.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Euro

Můžete zaručit, že když budete v příští vládě, nebude podnikat kroky pro zavedení EURA a budete dělat vše pro zachování Koruny nebo podlehnete tlaku zbylých stran, hlavně teda topky?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…