„12 tisíc vězňů propuštěno, tisíc má evropské pasy.“ Zlo z Afghánistánu: Přesné a temné info

01.09.2021 9:14 | Reportáž

Tálibán se nezměnil, ale jeho vizáž ano. Nebude lidi popravovat na stadionech jako kdysi, ale bude to dělat tajně. To řekla novinářka Lenka Klicperová při debatě o Afghánistánu pod vládou Tálibánu v CEVRO Institutu, kde bylo posluchačů „skoro jako máku v Afghánu". A také dodala, že utečenecké tábory v Kábulu jsou ty nejhorší, které za svou bohatou kariéru spatřila.

„12 tisíc vězňů propuštěno, tisíc má evropské pasy.“ Zlo z Afghánistánu: Přesné a temné info
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Debata v CEVRO Institutu "Afghánistán zpět pod Tálibánem"

„Improvizace je nejvyšší míra připravenosti, což platí hlavně v Afghánistánu," řekla na úvod nezávislá novinářka Lenka Klicperová. Stalo se na debatě 'Afghánistán zpět pod Tálibánem', kterou pořádalo Centrum blízkovýchodních vztahů (PCMR) CEVRO Institutu. Tamní atrium bylo téměř plné.

Trojice s vlastními zážitky

Klicperová byla vlastně na domácí půdě, protože mimo jiné pracuje v týmu výzkumníků PCMR. Od roku 2010 byla v „Afghánu" několikrát a jejím hlavním tématem všude, kam se podívá, je postavení žen. Ve zmíněné zemi zpovídala ženské uprchlice v metropoli Kábulu, novinářky, letkyně, političky a tak dále a musela konstatovat, že za posledních dvacet let se v „Afghánu" postavení žen v mnohém zlepšilo. Na druhou stranu zmínila, že utečenecké tábory v Kábulu jsou ty nejhorší, které za svou bohatou kariéru spatřila. A proto se tak bezproblémově stávaly rekrutačním střediskem bojovníků, ale i sebevražedných útočníků pro hnutí Tálibán.

Dalším účastníkem debaty byl prezident Česko-afghánské smíšené obchodní komory Fawad Nadri. Afghánec, který vystudoval v Československu. Začal si stěžovat, že Afghánistán měl vlastně dva prezidenty. Prvního zvolil národ, druhého určili spojenci. Dost otevřeně hovořil o Abdulláhu Abdulláhovi a prezidentu Ašrafu Ghaním, který uprchl do Spojených arabských emirátů. „Podepsala se smlouva s ďáblem. Miliony Afghánců čekají doma jako na popravišti, protože věřily ve změnu, kterou jim měl přinést západ. Pět mužů, co je ve vedení Tálibánu, jsou propuštění teroristé z Guantánama," rozhorlil se s tím, že situace v Afghánistánu se dotýká celého světa. Bylo propuštěno mnoho tisíců vězňů, z kterých se přes noc nestanou neviňátka a andělíčkové.

Editor CNN Prima News a bývalý vedoucí civilní části Provinčního rekonstrukčního týmu v Lógaru Matyáš Zrno podotkl: „Dívat se na záběry z Afghánistánu je dost frustrující. Jde o velké povzbuzení pro džihádisty. V Afghánistánu Tálibán vyhrál podle rčení 'vy máte hodinky, my máme čas' a jde o velké ponížení celého západu." Američané se ze svého velvyslanectví stahovali prý úplně stejně jako kdysi z vietnamského Saigonu, tedy vrtulníky Black Hawk.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Ing. Jiří Strýček byl položen dotaz

Důchodová reforma

Jak vysvětlíte, že SPD je schopné s vládou jednat o důchodech a prý i nějaké jejich návrhy připouští, ale vy se s vládou nedomluvíte? Není problém u vás? A chápu správně, že pokud vyhrajete volby, tak celou reformu, kterou tato vláda schválí zrušíte? A máte za ni už náhradu? Protože když jste byli v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nerudová byla v maskérně ze všech nejdéle.“ To řekl a jde na kobereček

15:55 „Nerudová byla v maskérně ze všech nejdéle.“ To řekl a jde na kobereček

Dohru v Bruselu bude mít komentář o tom, že Danuše Nerudová strávila v maskérně před natáčením telev…