Při slovech o ozdravném balíčku, který dá „Česko do formy“, vyprskla samoživitelka Jana v zoufalý smích. „Opravdu ‚Česko ve formě‘? To jsou šašci, promiňte!“ Sama se totiž stará o nezletilou dceru a přispívá na život synovi, který stále studuje a přivydělává si na brigádách. Na základě předchozích zkušeností už od státu prostě nic dobrého nečeká. „Zatím nevidím v tom balíčku nic, co by konkrétně naší rodině mohlo pomoct. Pustila jsem si i nějaké komentáře k těm změnám, většinou byly kritické. Ale líbí se mi nulová sazba DPH na knihy,“ podotýká s ironií.
Když slyšela o konkrétních změnách DPH, zvýšení odvodů OSVČ, zvýšení ceny dálniční známky, že se zvýší korporátní daň z 19 na 21 procent, a výčet ostatních opatření, okomentovala je takto: „Mají jít po těch nejbohatších! Zase je to likvidace drobných podnikatelů, drobných živnostníků. To je výborné. Dotkne se to takových těch drobných, kteří se snaží fungovat a sami kreativně bez pomoci státu něco tvoří? Proč nejdou po těch nejbohatších? Prostě to jsou ku*vy!“ shrnula.
Vyšší bude i daň z nemovitosti. „Měli by udělat rozdíly mezi lidmi, kteří mají jeden byt, a pak mezi těmi, kteří mají deset investičních bytů. Zase je to rozhodnutí bez hlavy a bez paty. Těm nejslabším sáhnou na základní obživu i na základní věci. Za mě je to asociální,“ dodala.
Při slovech, že budou podle premiéra levnější potraviny, léky a bydlení, šla už samoživitelka ze Vsetínska do otáček. „Jo? Ale já jsem slyšela, že se má zase elektřina zdražovat! Jak zajistí, že budou mít lidé levnější bydlení? Jak to chtějí zajistit, to mě opravdu zajímá!“
Věděla, že některé sliby už zpochybnili odborníci hned po vyhlášení změn. „Za mě tu máme nejdražší potraviny. Říkají nám, ať jezdíme nakupovat do ciziny. Ty poslední podnikatele, kteří u nás vyrábějí, možná jsou také OSVČ, chtějí zlikvidovat, protože jim ještě více šlápnou na krk. Je to hajzlovina. Za mě je vše naprosto asociální,“ shrnuje paní Jana.
Chcete příspěvek na bydlení? „Pošlou vás do…“
Sama se těší, až uvidí, jak se budou zlevňovat potraviny a bydlení. „Zatím když přesáhnu nějaký příjem, nedostanu žádný příspěvek a nikoho nezajímá, že z toho musím zaplatit byt a podpořit dvě děti. Dnes jsem viděla nějakou reklamu, prý když jsme na tom špatně, musíme jít pro příspěvek na bydlení. Každý vás pošle do p*če. To bych musela prodat auto, nemít vůbec nic, maximálně na účtu deset tisíc, aby mi něco dali. Rozum zůstává člověku stát,“ komentuje Jana. „Co dělá tahle pětidemolice? Absolutně je nezajímají obyčejní lidé. Mají tu milion lidí v exekuci a oni si kupují stíhačky? Zase půjdou lidem, kteří se ve státě snaží něco sami dělat, po krku, podpoří korporace a sáhnou na naše podnikatele. Samozřejmě jestli to budou velcí podnikatelé, tak je necháme být!“ analyzuje.
Jana popisuje, že si celý život někdo může vydělávat, aby měl svůj vlastní byt, a pak z něj další prachy jen tahají. „Sviňárna!“ dodává.
Levnější potraviny? „Málem jsem se minulý týden vyvrátila.“
Obecně už zní názory, že ceny potravin v obchodech klesají. Tento trend zatím samoživitelka Jana nezaznamenává. „Ne. Málem jsem se vyvrátila minulý týden, když jsem viděla, že mrkev stála čtyřicet korun, cibule padesát, to byl nějaký dovoz. Naše čtyřicet. Cibule, která stávala dvanáct nebo patnáct korun! Alžbětu jsem posílala k naší zelinářce, která má brambory snad za čtrnáct, v obchodě jsou dražší. Kamarád šel pak v úterý do Albertu, protože Hruška je drahá. V Lidlu jsem se dívala na ceny. Dcera mi řekla, proč nekoupím něco normálního jako šunku a proč kupuju jen bílé jogurty a tvarohy v akci? Tak jsem jí říkala, že tam nechci nechat další pětistovku za kraviny. Koupila jsem sýr v akci, poslala jsem dceru pro chleba a stál padesát korun. Nevidím, že by stál chleba tak, jak stával,“ rozjela se.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá