„Dezinformace jako obchod. Obchodní model české dezinformační scény“. Tak zní celý název analýzy organizace PSSI, která je v rejstříku zapsaná jako spolek, tedy organizace, na jejíž vznik stačí podpis tří občanů.
Kdo by očekával, že v analýze spatří šokující informace o tom, jak údajní dezinformátoři pobírají statisíce, či dokonce miliony korun za obsah, který pouštějí do éteru, bude hodně zklamán.
Dokument, pod kterým jsou podepsány dvě autorky z PSSI Natália Tkáčová a Kristína Šefčíková, si vzal v první řadě na paškál několik málo serverů s transparentními účty, jejichž výše získaných finančních příspěvků se pohybuje v jednotkách či maximálně několika málo desítkách tisíc korun.
Nejvíce se podle autorek na údajném šíření dezinformací „obohatil“ provozovatel webových stránek Incorrect.cz František Kubásek, a to částkou 55 783 Kč. Následuje portál Zdravé fórum se sumou 14 tisíc korun, web Suenee se ziskem 13 tisíc nebo portál E-Republika se sumou 5610 Kč.
Lidé ze zapsaného spolku PSSI dokonce označují za dezinformační i známý podcastový projekt Radio Universum, kde novinářka Martina Kociánová vede rozhovory s různými osobnostmi.
V údajné „antidezinformační analýze“ se píše, že některé projekty uvádějí své příjmy „i bez transparentního účtu, aby podpořily obraz otevřenosti a důvěryhodnosti, ale přesnost a úplnost takových informací je obtížné ověřit“. Doplňují, že Radio Universum mělo do července 2023 příjem 97 tisíc Kč. Což je ovšem částka za několik měsíců.
Spolek, který se označuje jako institut studující bezpečnost v naší zemi, v další části svého pravidelného reportu rozebírá i další alternativní webové projekty a jejich příjmy. Nabízí se otázka, kolik stála výroba této analýzy dvou autorek. Zatímco totiž jimi rozebírané projekty vybírají na svůj provoz veskrze skromné příspěvky od jednotlivých čtenářů a obecně řečeno od soukromých dárců, v případě PSSI je situace naprosto odlišná.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.