Podle Deníku N Národní centrála proti organizovanému zločinu podala návrh dozorujícímu žalobci, aby na exředitele podal žalobu za porušení konkurenční doložky. Jelikož ji prý nedodržel a začal pracovat v oboru.
V kuloárech se šeptá, že by to však mohlo znamenat opak, tedy urychlení procesu, vyvinění a zastavení či odložení celého případu.
Tím by potenciálnímu řediteli nic nebránilo, aby se dostal do křesla zpět.
Vše tomu nasvědčuje, protože i ministr zemědělství (za KDU-ČSL) Nekula se už dříve Szóráda v jeho trestní kauze zastal, označil jej za slušného a poctivého člověka. „Na rovinu říkám, že to, co proti němu bylo rozehráno, je hodně za hranou. Vím, že mi ta slova budou vyčítána, ale považuji ta obvinění za šikanózní. Z možného okruhu kandidátů ho nevylučuji,“ uvedl dříve pro Hospodářské noviny Nekula.
Proč předseda lidovců Marian Jurečka podporuje Szóráda, je otázkou. Nicméně z analýzy jeho působení, kterou jsme zpracovali, nevyplývá, že by se jednalo o špičkového manažera.
Pochybení supermanažera Szóráda
Marian Jurečka jmenoval Daniela Szóráda v dubnu 2014. V té době již lesy na severní Moravě a ve Slezsku měly velké problémy se suchem a následně s houbou václavkou a kůrovci. Podnik si kvůli tomu zaplatil velkou studii (PROBLES) od renomovaných odborníků.
Kuchařka měla sloužit k předcházení rozvratu lesních porostů a předcházet ekologickým i ekonomickým škodám. Studie již v té době počítala s klimatickou změnou a negativními doprovodnými projevy, které se v regionu projevovaly.
Szórád se ale vydal opačnou cestou.
Tehdy ještě ve funkci. Reprofoto YouTube.com
Namísto vytváření dostatečné finanční rezervy pro případnou nouzi podniku či na rychlejší změnu hospodaření převáděl nashromážděné zisky do státního rozpočtu, a hlavně do této operace zahrnul i rozpouštění pěstebních rezerv, ke kterým se tehdejší vedení vyjadřovalo způsobem, že „tak vysoké rezervy podnik nepotřebuje, protože svou pěstební činnost podle Szóráda dokáže bez potíží pokrýt z provozní činnosti a ze svých provozních výsledků.“
Jen pro srovnání: sousední Bavorské státní lesy připravovaly své nejvíce ohrožené porosty již od roku 2006 změnou druhového a strukturálního složení, šetrnějším přístupem k lesům apod. Podivné počínání bývalého generálního ředitele „přikryla“ Strategie rozvoje LČR 2015–2019, která konstatovala: „Při zpracování finanční části koncepce nebyla konstatována potřeba této částky rezervy na krytí budoucích ztrát při financování nákladů pěstební činnosti a riziko propadu výsledku hospodaření do hodnot, kdy nebude možné financovat náklady na pěstební činnost,“ ačkoliv toto znění nikde v koncepci nenajdeme.
Na tento problém s pěstebními rezervami se ptali už Piráti. „Proč Lesy ČR od roku 2013–2017 oznamovaly rekordní zisky plynoucí z prodeje dřeva, když byly hospodářské výsledky vylepšovány rozpouštěním rezerv, většinově vytvořených ze zisku hospodaření z předchozích let?“ Dnes jsou ve vládě, mlčí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tomáš A. Nový