I on si všímá, že zvednutí energií je způsobeno vlivy mimo naši republiku. „Samozřejmě že je to kvůli zelené politice Evropské unie. Je to strašná lumpárna. Vždyť my máme dvě atomové elektrárny, pak máme elektrárny na uhlí, ale fotovoltaické a jiné elektrárny, a my nemáme elektřinu?“ ptá se. Panelový dům a jeho obyvatelé jako mnoho jiných – jedná se o více než milion lidí – spadl k takzvanému dodavateli poslední instance. Ten rozpočítává zálohy jen na šest měsíců (a právě na ty v době topné sezóny), a nikoliv na dvanáct jako u běžného dodavatele, proto jsou u něj výrazně vyšší. Odborníci radí co nejrychleji uzavřít smlouvu s novým dodavatelem. Podle informací z médií získaných od postižených to však nejde tak rychle. Kromě plynu jsou samozřejmě s tímto problémem konfrontováni i odběratelé elektřiny od zkrachovalých společností. „V posledních letech měnilo dodavatele elektřiny cca 450 tisíc klientů za celý rok. To znamená, že v tuto chvíli mění lidé dodavatele nebývale rychle a aktivně,“ prozradil v Právu mluvčí ČEZ Roman Gazdík. „Aktuální vytíženost našich poboček po celé republice, zákaznických linek a dalších obslužných elektronických kanálů je enormní. U všech našich poboček se tvoří dlouhé fronty, ve kterých lidé čekají i hodinu a půl,“ doplnil Pavel Grochál z Innogy. Tohoto faktu si jsou vědomi i v Josefově Dole. „Snažíme se rychle si sehnat nového dodavatele, ale zatím nikoho samozřejmě ještě nemáme,“ konstatoval Valtr.
Energetickou chudobou může být postiženo asi deset procent domácností, pro ně vláda, respektive Ministerstvo průmyslu a obchodu a Ministerstvo práce a sociálních věcí ve spolupráci s Energetickým regulačním úřadem připravuje opatření. „Mimořádná pomoc je konečně záležitost, na které jsme se s opozicí shodli,“ řekl na středeční tiskové konferenci ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček s tím, že její výši nechtěl specifikovat. Jednat by se mělo o asi 400 až 500 tisíc domácností, nebudou to však pouze klienti Bohemia Energy. S velkou pravděpodobností budou na ni mít nárok ti, kdo mají možnost čerpat příspěvek na bydlení, a ti, kteří jsou v takzvané hmotné nouzi. „Je to to, co se dneska propočítává a bude v následujících dnech zveřejněno,“ doplnil.
Vláda, jak uvádí iDNES, kvůli vysokým cenám energií minulý týden schválila návrh novely zákona, která od 1. ledna příštího roku umožní snížit u elektřiny a plynu sazbu DPH na nulu, a to na celý nadcházející rok. Novela zamíří do Sněmovny. Nulová DPH bude platit na elektřinu a plyn také letos v listopadu a prosinci. Zároveň se kabinet shodl na tom, že domácnosti nebudou od příštího roku platit poplatek za obnovitelné zdroje do výše průměrné spotřeby tří megawatthodin, jde o částku maximálně 1 500 korun za rok. Kabinet také schválil návrh na převedení části peněz z výnosů z prodejů emisních povolenek do státního rozpočtu. Celkově má jít asi o 17 miliard korun, které chce následně použít na zmírnění sociálních dopadů současného zvyšování cen energií.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban