Hospodářská komora: Podnikatelky v Evropě brzdí byrokracie, nedostatek financí a potíže se skloubením práce a rodiny

25.04.2025 7:23 | Tisková zpráva

Podnikatelky v Evropě nejvíce brzdí byrokracie, obtížný přístup k financím a složité skloubení práce s rodinou. Potvrzuje to nový průzkum Eurochambres a UN Women, do kterého se zapojily i české podnikatelky. Hospodářská komora ČR výsledky vnímá jako potvrzení svých dlouhodobých zjištění o překážkách v podnikání žen. Z šetření mimo jiné vyplynulo, že ženy často volí podnikání jako cestu k větší finanční a časové svobodě a seberealizaci.

Hospodářská komora: Podnikatelky v Evropě brzdí byrokracie, nedostatek financí a potíže se skloubením práce a rodiny
Foto: HK ČR
Popisek: Hospodářská komora České republiky

Přebujelá byrokracie, obtížný přístup k financím, náročné skloubení pracovního a rodinného života – to jsou podle nového průzkumu Eurochambres a UN Women hlavní překážky, kterým čelí podnikatelky napříč Evropou. Hospodářská komora ČR upozorňuje na to, že alarmující výsledky plně potvrzují její dlouhodobá zjištění a výzvy směrem k vládě. 

Průzkumu, který probíhal od ledna do poloviny března 2025, se zúčastnilo celkem 897 respondentek z 34 evropských zemí, včetně České republiky. „Byrokratická zátěž je opakovaně zmiňována jako hlavní překážka. Mikropodniky, které často vedou právě ženy, nemají kapacity na to, aby se vypořádaly s komplikovanou administrativou. Tato situace je dlouhodobě neudržitelná,“ uvedla viceprezidentka Hospodářské komory Jana Havrdová. 

Anketa

Máte důvěru k instituci papeže coby hlavy katolické církve?

11%
81%
hlasovalo: 4840 lidí

Z průzkumu vyplývá, že až 43 % podnikatelek označilo byrokracii a administrativní zátěž za největší překážku v podnikání. Dalšími významnými problémy jsou obtížné získávání zákazníků (43 %), problémy se sladěním pracovního a rodinného života (41 %), dále nedostatek finančních prostředků (36 %) a přístup k financím (32 %). Významná část respondentek také upozornila na nedostatek času na další vzdělávání a rozvoj digitálních dovedností, které jsou v současné době klíčové pro konkurenceschopnost. 

Zajímavé je také zjištění, že ženy často volí podnikání kvůli tomu, aby mohly lépe skloubit osobní a pracovní život. Nikoli kvůli financím. Část žen do podnikání vstoupila z důvodu nevyhovujících podmínek na pracovním trhu – například kvůli nedostatečné flexibilitě nebo diskriminačním zkušenostem.

Alena Mastantuono, zástupkyně Hospodářské komory ČR v Bruselu, k výsledkům dodává: „Evropa potřebuje příznivé podnikatelské prostředí, které motivuje občany podnikat. Podnikatelé přispívají k růstu ekonomiky, vytvářejí bohatství a také pracovní místa. Aby mohli podnikatelé naplno rozvinout svůj potenciál, je pro ně třeba vytvořit vhodné podmínky – ať už jde o snížení byrokratické zátěže, zajištění lepšího přístupu k financím, nebo v případě podnikatelek především podporu infrastruktury péče o děti. Vítáme, že data průzkumu Eurochambres a UN Women pomáhají osvětlit konkrétní oblasti, kde může vláda efektivně zasáhnout.“

V kontextu těchto výsledků Hospodářská komora znovu zdůrazňuje potřebu byrokratického detoxu, podpory podnikatelského prostředí prostřednictvím nástrojů jako je například PES a větší flexibility systému podpory podnikání pro ženy. Současně apeluje na rozšíření kapacit předškolní péče, která je klíčová pro rovné zapojení žen do podnikatelského života. 

Kompletní výsledky průzkumu najdete ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomio Okamura byl položen dotaz

Vy jste proti sankcím

Já v nich také nevidím moc žádný přínos - ani pro Ukrajinu. Na druhou stranu, nebylo by horší nedělat nic, když Rusko rozpoutalo válku? Nebo co byste udělal vy, kdybyste byl teď ve vládě? A věříte, že Trump letos válku ukončí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 1 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Ministerstvo spravedlnosti: Česká republika uspěla ve sporu o náhradu za regulované nájemné do konce roku 1999

10:17 Ministerstvo spravedlnosti: Česká republika uspěla ve sporu o náhradu za regulované nájemné do konce roku 1999

Štrasburský soud odmítl jako zjevně neopodstatněnou stížnost Žalud proti České republice týkající se…