Skandální ticho, nikdo o tom nemluví: USA již dlouho provádějí operace, na které můžeme zle doplatit, píše publicista

29.09.2015 11:47 | Zprávy

ANALÝZA I když se o tom příliš nepíše a nemluví, Američané podnikají na africkém kontinentě množství vojenských operací. Ty měly zvýšit bezpečnost Spojených států, ve skutečnosti ale přispěly k destabilizaci dotčených afrických zemí. Pro ParlamentníListy.cz o tom píše publicista a překladatel Daniel Veselý, přispěvatel Českého rozhlasu, Britských listů a webu Altpress.cz, který varuje, že společně s dalším setrváním a posilováním přítomnosti Pentagonu na černém kontinentě můžeme očekávat další nárůst teroristických aktivit, a to přímo u bran Evropy.

 Skandální ticho, nikdo o tom nemluví: USA již dlouho provádějí operace, na které můžeme zle doplatit, píše publicista
Foto: worldswide.com
Popisek: Africký Tuareg, ilustrační foto

Spojené státy nyní vojensky operují už ve 135 zemích světa, zatímco v éře George W. Bushe to bylo pouze 60 zemí. V přímém přenosu můžeme sledovat signifikantní nárůst vojenských operací všeho druhu v průběhu prezidentského mandátu nositele Nobelovy ceny za mír Baracka Obamy, v neposlední řadě v Africe. Víme, co vojenské aktivity Bílého domu počínaje rokem 2001 způsobily v oblasti sahající od Magrebu až po Pákistán (1,3 až dva miliony mrtvých jen v Iráku, Afghánistánu a Pákistánu, miliony vysídlených a uprchlíků, destrukce celých státních útvarů, zažehnutí sektářských konfliktů na Blízkém východě, sedminásobný nárůst džihádistického teroru jen v prvním roce po napadení Iráku, plodná půda pro vznik prvního teroristického státu na světě – Islámského státu/Daeš apod.).

Chceme-li v plné šíři a hloubce pochopit drastické dopady, jež doprovázejí americké vojenské aktivity po celém světě, nesmíme opomíjet ty, jež se odehrávají v Africe, která nyní čelí vážné destabilizaci. Zatímco se nepříliš zevrubná mediální a politická pozornost, ba bylo by na místě spíše uvést, že chatrné mediální a politické pokrytí, týkající se amerických vojenských operací, soustřeďuje především na sever Afriky a Blízký východ obecně, černý kontinent zůstává tradičně upozaděn.

Četné stopy Pentagonu na černém kontinentu

Spojené státy začaly signifikantně posilovat svou vojenskou přítomnost v Africe v roce 2007 s cílem provádět „protiteroristické operace“, počítaje v to i vojenská cvičení s africkými partnery, poté, co bylo na konci druhého volebního mandátu prezidenta George W. Bushe založeno americké armádní velitelství pro Afriku (AFRICOM). AFRICOM řídí americké vojenské aktivity, včetně těch tajných, a to v 53 afrických zemích kromě Egypta, který spadá pod Centrální velitelství Spojených států (CENTCOM). Tento militaristický „footprint“ jde jako v jiných regionech světa ruku v ruce se zájmy Bílého domu a samozřejmě se zájmy velkých amerických korporací. Ve skutečnosti se stopy Pentagonu postupem času nevyhnuly žádné africké zemi vyjma dvou států – Zimbabwe a Eritrey. V současné době se „sídlo“ AFRICOMu nachází v malém africkém státě Džibuti, neboť ostatní africké země, včetně řady amerických spojenců, rezolutně odmítly, aby bylo vybudováno na jejich území.

Jak vedle jiných pozorovatelů přesvědčivě dokazuje v českých mediálních luzích a hájích téměř neznámý americký investigativní žurnalista Nick Turse, před zahájením válečné kruciáty proti terorismu administrativou prezidenta George W. Bushe na podzim roku 2001, již umně převzal a modifikoval prezident Barack Obama, v Africe nebezpečí džihádistického teroru de facto neexistovalo.

674 vojenských operací za rok

Hovoříme-li o destabilizaci černého kontinentu Spojenými státy, nelze samozřejmě opomenout invazi do Libye v roce 2011, kterou Washington provedl s pomocí dvou tradičních imperiálních velmocí – Francie a Velké Británie – jež se lvím dílem hrozivě podepsala na destrukci nejen samotné Libye, ale i sousedních zemí, potažmo celého Magrebu. Region byl doslova zaplaven neuvěřitelným množstvím zbraní z arzenálů NATO, které byly primárně určeny pro takzvané rebely bojující s libyjským lídrem Kaddáfím a jeho vojsky. Poté, co byl Kaddáfí násilně svržen a usmrcen, se tento vojenský materiál doslova vytratil a záhy se objevil v různých koutech černého kontinentu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniel Veselý

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nerudová byla v maskérně ze všech nejdéle.“ To řekl a jde na kobereček

15:55 „Nerudová byla v maskérně ze všech nejdéle.“ To řekl a jde na kobereček

Dohru v Bruselu bude mít komentář o tom, že Danuše Nerudová strávila v maskérně před natáčením telev…