„Vozí sem Romy, své voliče.“ Hezky se jim žilo. Teď binec a stříkačky. Ukazují na Piráty

19.09.2021 19:56 | Reportáž

Každodenní peklo, strach o život. Takové pocity prožívají obyvatelé některých domů v Praze kvůli nastěhování „sociálně potřebných“. Redakce se dozvěděla, že pražský magistrát a některé městské části stěhují Romy dokonce i ze Slovenska a přidělují jim byty. „Fetují, ničí domy, vykrádají nám sklepy.“ A to není všechno.

„Vozí sem Romy, své voliče.“ Hezky se jim žilo. Teď binec a stříkačky. Ukazují na Piráty
Foto: Archiv redakce
Popisek: Posprejovaný bytový dům v pražských Vršovicích

Vážný problém, který se stále zvětšuje a mediální pozornosti se mu příliš nedostává. Bydlení. Nejde zdaleka jen o aktivní domácnosti a rodiny s dětmi, které zcela běžně do bydlení musejí investovat až polovinu svých měsíčních příjmů.

Z nejnovější studie vyplývá, že ještě tvrdší dopady mají rostoucí ceny bydlení na seniory. Velká část z nich je nucena opouštět své dlouholeté pronajaté byty a spokojit se s ubytovnami. Ti méně šťastnější ze seniorů pak prý dokonce končí na ulici. Ze zprávy o vyloučení z bydlení citoval Český rozhlas Radiožurnál. 

„Na ubytovny, do azylových domů, ale i na ulici se z pronajatých bytů dostává čím dál více českých seniorů. Ubytovny v Česku až z pětiny obývají senioři, vyplývá to z nové zprávy o vyloučení z bydlení. 20 tisíc seniorů podle této zprávy ohrožuje ztráta bydlení. Její autoři provedli šetření ve 150 ubytovnách a pracovali také s oficiálními daty ministerstev, obcí nebo třeba Českého statistického úřadu,“ uvedl v úterý po ranních zprávách Radiožurnál. 

Ve vysílání promluvila i pražská důchodkyně, která musela kvůli rostoucím nájmům svůj byt opustit. „Platím si dvoulůžkový pokoj. Sociální zařízení mám společné jen s jedním člověkem, celkem je to dobrý. Platím 8 100 korun, takže mi to nějak vyjde,“ popisovala Radiožurnálu seniorka paní Adéla bydlení v jedné z velkých pražských ubytoven. 

Prý si nestěžuje, přestože byla zvyklá na život v běžném bytě. „Měla jsem byt na Žižkově, ale tam se pak zvedaly nájmy u soukromníka, že už to nebylo možné. Moje dcera žije v cizině, tak u ní bydlet nemůžu,“ uvedla seniorka. Podle autorů zprávy se prý do podobně těžkých situací dostává v naší zemi čím dál víc seniorů a často jde o lidi, kteří předtím celý život bydleli v běžném bytě. 

Logicky by se nabízelo, že lidem v takto složité situaci mohou pomocnou ruku nabídnout městské části nebo pražský magistrát prostřednictvím obecních či sociálních bytů. Jenže podle našich zjištění je stále častější praxí magistrátu pod pirátským vedením nebo některých městských částí byty tohoto typu přidělovat úplně jiným lidem.

Své o tom vědí na Praze 10. V bytovém domě v ulici Ruská ve Vršovicích byli do městských bytů ve vlastnictví magistrátu nastěhováni „sociálně potřební“. Podle sdělení místních jde o feťáky či bezdomovce a důsledkem jsou poničené domy, vchodové dveře, povalující se injekční stříkačky či vykradené sklepní kóje. V tomto případě jde o byty patřící Praze 10. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

MUDr. Ivo Trešl byl položen dotaz

očkování

Vážený pane doktore, ráda bych využila možnosti se vás zde zeptat na jednu věc. Když se nechám očkovat proti černému kašli, znamená to, že ho nemůžu dostat nebo je to jak s vakcínou proti covidu? A ještě na jak dlouho mě případně očkování proti nákaze ochrání? A když už jsem nakousla téma covid, pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zrušení koncertu klavírní legendy smrdí politikou. Církev žehnala Prague Pride

14:25 Zrušení koncertu klavírní legendy smrdí politikou. Církev žehnala Prague Pride

Tříkrálový klavírní koncert české legendy jako politická akce? Podle Českobratrské církve evangelick…