Za aktivistou a zakladatelem spolku Milion chvilek pro demokracii Mikulášem Minářem se nejspíš definitivně zavírají vody. Minář chtěl sílu protestního občanského hnutí transformovat na politickou sílu, ale utrpěl těžkou porážku ještě před tím, než se do boje pustil.
Hnutí Lidé PRO zcela propadlo se snahou posbírat půl milionu podpisů občanů, kteří si přejí, aby šlo do voleb. Za několik měsíců sesbírali zhruba pět procent požadovaného počtu. Mikuláš Minář proto vše ukončil.
Zůstávají ale otazníky kolem financí. Dárci mezi sebou totiž vybrali zhruba šest milonů korun, které v době ukončení činnosti hnutí zmizely neznámo kam. Transparentní vysvětlení, kam se darované miliony poděly, však dosud Minář neposkytl.
ParlamentnímListům.cz se svěřilo několik opozičních politiků, kteří mají s Mikulášem Minářem konkrétní vlastní zkušenost z doby, kdy se Milion chvilek pod jeho vedením snažil o sjednocení opozice proti premiéru Andreji Babišovi.
Jaký Mikuláš Minář je? Proč tragicky neuspěl u lidí se žádostí o podporu vstupu do politiky? Jakým způsobem se choval k představitelům opozice během jednání kolem demonstrací Milionu chvilek? Tlačil na politiky? I tyto otázky se podařilo zodpovědět. Pro Minářovy příznivce to nebude příjemné čtení. Našel však i slova zastání.
Nejprve se ale podívejme na výpověď opozičního politika, který měl možnost si detailně vyslechnout, co na setkáních zástupců Milionu chvilek s opozičními lídry zaznívalo a v jakém tónu vše probíhalo.
„Hned zkraje chci poznamenat, že jsem přímo na těch schůzkách s Minářem nebyl,“ nicméně si podle svých slov vše detailně vyslechl od kolegů. „Z toho, co nám říkali, byl první dojem většiny zúčastněných překvapení a šok. Minář s kolegou přišli coby řadoví občané, studenti a aktivisté na jednání s lídry významných stran, s ústavními činiteli a bylo by namístě očekávat, že podle toho budou jednat, že tam bude pokora, úcta ke všem a budou to brát jako přijetí u volených zástupců lidu a dostane se jim sluchu. Místo toho naprostý opak, arogance a diktát hraničící s vydíráním. Nevím, jestli to bylo přerostlým sebevědomím, anebo jen neznalostí a naivitou. Obojí je špatně. Nelze přijít do Sněmovny a na reprezentanty půlky Parlamentu nastoupit s podmínkami a požadavky,“ vzpomíná dobře obeznámený zdroj redakce.
Zprvu prý panovalo částečné nadšení z toho, jak dokázalo několik studentů zburcovat statisíce občanů k aktivní reakci vůči vládě. „Na začátku nás to vážně těšilo a měli jsme naději, že lidi konečně pochopili, jaký Babiš je a proč je celá ta vláda špatně. Demonstrace na Letné? Super, že tam opakovaně dorazily statisíce lidí. Jenže to je všechno, co můžu říct pozitivního. Naše vedení na těch akcích vystupovalo, stejně jako lídři dalších stran. Nemluví se už o tom, že jim vlastně nic jiného nezbylo,“ popisuje zdroj ParlamentníchListů.cz. Zajímalo nás, proč údajně neměli opoziční předáci na výběr.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka