„Zločiny našich předků.“ Kauza „Pavel v Terezíně“ vrcholí. Dalšími slovy

23.05.2023 12:15 | Komentář

Zločiny, které páchali naši předkové. Přesně takové slovní spojení použil prezident Petr Pavel v projevu během Terezínské tryzny. Slova vyvolala nepochopení a otazníky. Zeptali jsme se jak na Hradě, tak politiků napříč celým spektrem, jak tvrzení chápat. Padla slova o neobratnosti v projevu, ale i ostré odsudky o překrucování historie.

„Zločiny našich předků.“ Kauza „Pavel v Terezíně“ vrcholí. Dalšími slovy
Foto: Kancelář prezidenta republiky/Zuzana Bönisch
Popisek: Prezident Petr Pavel během projevu na Terezínské tryzně

Prezident Petr Pavel v neděli vystoupil s projevem na každoroční Terezínské tryzně u příležitosti 78. výročí ukončení druhé světové války. Obsah prezidentského projevu se stal námětem vášnivých diskusí na sociálních sítích i kritiky ze strany řady politických představitelů. Důvodem je formulace hlavy státu o odpovědnosti za zločiny, které „páchali naši předkové“. 

„Na Národním hřbitově Terezín si už 76 let připomínáme více než 155 tisíc lidí, kteří prošli terezínským ghettem. Podle propagátorů zrůdné nacistické ideologie založené na představě vlastní nadřazenosti se tito lidé provinili špatným etnickým původem. Jako Židé byli zbaveni základních lidských práv. Čelili děsivým životním podmínkám, ponižování, a také trvalému strachu, že budou deportováni tam, odkud není návratu,“ shrnul v úvodu své řeči prezident republiky.

Dále mluvil o údajných našich chybách. „Na oběti našich historických chyb nesmíme zapomínat. Nesmíme zapomínat na rodiny ani jednotlivce, kteří šlapali pěšky, s těžkými zavazadly v rukách, z nádraží v Bohušovicích do Terezína, a domnívali se, že jedou za prací, a že se o víkendu vrátí domů. Domov, bohužel, už mnozí z nich nikdy nespatřili. Podle historiků každý čtvrtý vězeň v Terezíně zemřel. Téměř 90 tisíc osob odvezly transporty do vyhlazovacích táborů,“ pokračoval Pavel.

V další části své řeči přímo hovořil o zločinech, kterých se měli dopustit „naši předkové“. O tom, že architekty a pachateli zločinů v Terezíně byli nacisté v dané části projevu nic neřekl. „Odpovědnost za zločiny, které páchali naši předkové, musíme přijmout, a poučit se z nich,“ sdělil doslova Petr Pavel.  

V další části řeči pak zdůraznil nutnost nadále pomáhat Ukrajině ve snaze porazit Rusko. Jedině připomínání historické zkušenosti a souvislost s dnešní situací může podle jeho slov vést k tomu, že se „vyhneme opakování chyb minulosti“.

  • Celý projev prezidenta Petra Pavla ZDE

S žádostí o upřesnění se naše redakce obrátila na tiskovou mluvčí prezidenta republiky Markétu Řehákovou. Zajímalo nás, jaké „naše“ historické chyby měl prezident na mysli a na koho to bylo míněno. Ptali jsme se též, zda je možné slova vyložit tak, že se podle prezidenta Češi podíleli na holocaustu. 

Pavlova mluvčí reagovala stručně. „Slova pana prezidenta si vykládejte tak, jak byla řečena, tedy že druhá světová válka byla chybou lidské společnosti, ze které se musíme poučit všichni,“ konstatovala pro PL Markéta Řeháková.

Ptali jsme se i českých politiků, jak uvedenou část prezidentova proslovu z Terezína vnímají. 

Šéf stínové vlády hnutí ANO a místopředseda Sněmovny Karel Havlíček míní, že se prezident nevyjádřil zcela dovedně. „Nemyslím si, že by to takto pan prezident myslel. Spíše to vnímám jako určitou formulační neobratnost. Rozumím tomu spíše tak, že pan prezident chtěl upozornit na skutečnost, že v době druhé světové války, a i krátce po ní, někteří naši občané selhali. Ať už tím, že mlčky tolerovali zlo nebo se na něm v horším případě podíleli. Rozhodně bych však nesouhlasil s tím, že by vina za holocaust ležela na Češích,“ uvedl Havlíček.

Značně razantnější ve své reakci byl předseda hnutí SPD Tomio Okamura. „Asi největší počty obětí Čechů u nás zanechali fanatici a kariéristé, kteří se nalepili na poválečný režim. Tady pan Pavel zřejmě reflektoval vlastní minulost agenta rozvědky a kariérního komunisty. Pokud jde o holocaust, tak Češi byli také oběti plánované a prováděné genocidy ze strany Němců – počet zavražděných a umučených Čechů a Slováků bez židovských spoluobčanů se odhaduje na 70 až 80 tisíc. A to bez těch, co na následky věznění či mučení umřeli po válce. Statisíce jich bylo vězněno a další byli totálně nasazení na otrocké práce. Nezapomínejme, kdo válku a teror vyvolal a prováděl. Byli to Němci. Proto je tragické, že se na českých zbraních dodaných na Ukrajinu znovu objevily znaky hitlerovského wehrmachtu,“ řekl Okamura.

„Vůbec tomu nerozumím. Asi mu to napsali přátelé po boku,“ reagoval europoslanec Jan Zahradil z ODS v narážce na exdiplomata Petra Koláře, poradce prezidenta.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Tomio Okamura byl položen dotaz

Prý se nebráníte jít do koalice s ANO

Zajímalo by mě, co je pro vás přijatelný kompromis pro sestavení společné vlády a co jsou body z vašeho programu, ze kterých neslevíte?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Odporný projev!!!, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusekolek , 23.05.2023 15:12:28
Jako vnuk muže popraveného německou soldateskou na samém konci války, se necítím nijak být povinen zamýšlet se nad "zločiny našich předků"!!! Petře Pavle, nejste můj president. Jste kolaborant s cizí mocí, který nás táhne do zkázy!

|  27 |  1

Další články z rubriky

Po nástupu Trumpa se odvázal poslanec ODS. A co Fiala?

11:12 Po nástupu Trumpa se odvázal poslanec ODS. A co Fiala?

Konec klimatickým závazkům pro Českou republiku? Poté, co USA odstupují od Pařížské klimatické dohod…