Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil byl odvolán z funkce. Demoralizující účinek na vládu kvůli žádosti o navýšení rozpočtu resortu spravedlnosti, zdůvodnil to premiér Petr Nečas. Většina právnických es nad tím kroutí hlavou. Většina z nich si myslí, že za tím musí být mnohem víc. Boj o pozice ve straně ODS? Rostoucí moc státních zastupitelství a police? ParlamentníListy.cz oslovily některé vyhlášené advokáty, aby se k tomu vyjádřili….
Samková: Hrozí rozkol vlády
„Jsem dlouhodobým úhlavním kritikem ministra Pospíšila, což je o mně známo. Řadu jeho kroků považuji pro českou justici za vyloženě škodlivých a nebezpečných. Ministr Pospíšil sice nemá být ministrem již mnoho let, ale způsob jeho odvolání bohužel neznamená obrat k lepšímu. Jde o signál na cestě k podstatně horším věcem. Nyní je otázka, co to horší to bude,“ sýčkuje advokátka Klára Alžběta Samková.
A proč byl ministr odvolán? „Odůvodnění o rozpočtové nekázni je legrační. Situace ve vězeňství je samozřejmě špatná, ale taková je již řadu let. Svědčí o tom, že resort byl řízený špatně. Nicméně samotné odůvodnění finančním nárokem na rozpočet, to by tam nemohl být ani jeden člen vlády. Požadavků na navýšení, tu půl miliardy, tu dvě, tu pět, tu z ministerstva školství, vnitra a dalších, takových už bylo. Jde o zcela zástupný problém. Je otázka, jaký je opravdový problém,“ ptá se.
A sama si odpovídá: „Vidím v tom boj jakýchsi klik, které se snaží ovládnout justici, a ztrácím přehled o tom, která je která. Když jsem v jednom rozhovoru upozornila na to, že aféra kolem poslance Ratha a mačetového útoku jsou přípravou na jmenování doktorky Lenky Bradáčové na místo vrchní státní zástupkyně, tak jsem byla velmi osočována a napadána, co si to dovoluju. Nyní se ukazuje, že jsem měla pravdu. A z tohoto úhlu pohledu, přestože neoplývám osobními sympatiemi k doktoru Rathovi, tak je skutečně nutno se ptát, jestli v jeho výkřicích o zmanipulování a umělé přípravě jeho kauzy, není náhodou dost pravdy.“
Justice je podle ní v naprostém rozkladu. „Dnešní situaci vnímám opravdu jako souboj dvou klik. Na jedné straně je dnes již exministr Pospíšil, Lenka Bradáčová a Pavel Zeman, ale tomuto souprávničí nerozumím. Bradáčová mi totiž k nim nepasuje. Na druhé straně je premiér Nečas a jeho přímé napojení na jihočeské kmotrovské mafie a další. V tom se přestávám orientovat. Nicméně to signalizuje hlubokou vnitrostranickou krizi uprostřed ODS, protože když předseda vládnoucí strany odvolá svého ministra a zároveň místopředsedu své strany, tak to není něco, co se dá jen tak přejít. Pan Pospíšil je nomenklaturně druhý nejmocnější muž v ODS a byl odejit z hodiny na hodinu způsobem, který nemohl předvídat. To ukazuje na hluboký rozkol ODS, jenž možná povede k pádu vlády a předčasným volbám,“ říká Samková.
Slámová: Přišlo to bez varování
„Nemyslím si, že by tím hlavním důvodem bylo chystané jmenování Lenky Bradáčové vrchní státní zástupkyní, jak se o tom dnes spekuluje. Podle mě jde o to, co vyšlo na povrch v souvislosti s doktorem Rampulou a ohledně rozporů u nějakých zákonů. Navyšování rozpočtu v resortu není důvod, protože o tom by se ministr dozvěděl dřív. Přinejmenším by přišlo nějaké varování,“ míní právnička Klára Slámová.
Ohledně spekulací, že by odvolání mohlo souviset se současnými politickými kauzami, jasně soudí: „Nemyslím si, že by měl ministr takovou moc, aby takové věci mohl ovlivnit. Také si nemyslím, že by bylo vhodné, aby tam někdo přímo z resortu nastoupil za něj. Ti lidé mají podobné návyky. Jde o vrcholné funkce vykonávané lidmi z jednoho hnízda a to by změnu nepřineslo. Chtělo by to někoho jiného. Nelíbí se mi, že se propojuje politicky činnost státního zastupitelství obecně a ministerstva spravedlnosti. Tím to nabírá víc na intenzitě,“ soudí Slámová.
Sokol: Moc jsem o tom nehloubal
„Popravdě řečeno jsem to nijak hlouběji neanalyzoval, protože jsem měl doposud úplně jinou práci. Teď jsem o tom začal na chvilku uvažovat. Je to nepochybně překvapivé, navenek tomu nic moc nenasvědčovalo, ani o tom žádný komentátor nepsal. Jinak je to věc politiky, takže v zásadě, když jsem si někde přečetl, že pan ministr říká, že to k té politice patří, tak to vidím podobně,“ sděluje lakonicky vyhlášený obhájce Tomáš Sokol.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský