Bojuje za zálohové výživné a mluví i o zvěrstvu. U nás je prý téměř běžné na děti neplatit

17.03.2015 19:52 | Zprávy

Čeští rodiče jsou na vrcholu žebříčku mezi neplatiči výživného na své děti. I proto je na stole k řešení zákon o zálohovém výživném. Má možná řadu slabin, přesto by mnoha lidem, kteří nyní balancují nad propastí slušné existence, ulehčil život. Jenomže úspěch a zpětná vymahatelnost alimentů se odhaduje na pouhá tři procenta. I proto se ParlamentníListy.cz pídily po plusech i záporech.

Bojuje za zálohové výživné a mluví i o zvěrstvu. U nás je prý téměř běžné na děti neplatit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lucie Asenová

Lucie Asenová se jako předsedkyně Asociace neúplných rodin zabývá problematikou všech členů takových rodin či domácností. Tedy matek, dětí, otců i širší rodiny, zvláště s ohledem na malou vymahatelnost práva, která je v České republice realitou. Snaží se dosáhnout pozitivních změn i na poli legislativy a práva, a tak se setkává s politiky, kterým vysvětluje, jak je nezbytné změnit ohledně této problematiky myšlení.

Aktuálně přitom jde o problematiku takzvaného zálohového výživného. Hovoří se o něm již poněkolikáté a stejně jako v minulosti vyvolává řadu námitek a přitahuje stejně tak řadu odpůrců takového řešení. Jde v něm totiž o to, aby za rodiče, kteří neplatí výživné na své děti, platil alimenty stát. Návrh zákona je sice již hotový, ale jak Lucie Asenová říká, je v něm hned několik nedostatků. Ty je podle ní třeba dořešit.

Stálo by zálohové výživné ročně miliardu? Nebo víc?

Stačí začít například tím, odkud by měl stát na marně vymáhané alimenty pro děti vzít prostředky.

"Oni si ti politici samozřejmě tuto otázku musí pokládat. Podle předběžných propočtů půjde včetně administrativy o částku zhruba kolem jedné miliardy korun za rok. Já sama s tímto avizovaným obnosem nesouhlasím, ale chápu, že je nutné v první řadě tuto otázku řešit – tedy včetně toho, že je nezbytné najít, odkud ty peníze půjdou,“ říká Asenová pro ParlamentníListy.cz. Proč se domnívá, že půjde o částku odlišnou, vysvětluje níže.

Podle ní je již však hned v tomto prvním nezbytném kroku několik chyb. Došlo k nim prý hlavně proto, že Ministerstvo spravedlnosti odmítlo převzít do své dikce tento zákon, a tak ho nakonec převzalo Ministerstvo práce a sociálních věcí. Tento rezort ale nemůže dohlédnout tam, kam může justice.

"My v asociaci právníky máme, takže jsme udělali náš propočet. A jelikož by se zálohové výživné týkalo jen skupin s určitým zastropovaným příjmem, tedy do 2,4násobku životního minima, je třeba brát v úvahu to, že se nebude prostě platit všem, kteří ty alimenty nedostávají. Jen těm, co se vejdou do tohoto stanoveného limitu. Bude se jednat jen o určitou skupinu. Jenomže pokud někdo kalkuluje pouze s tou miliardou, je to dle mého chyba. První rok může mít nakonec požadavky na rozpočet na zálohové výživné daleko vyšší. Je totiž nutné říct, že existují minimálně dvě rizika, která by znamenala významnou explozi na stanovený rozpočet,“ pokračuje dál Lucie Asenová.

V prvním roce by bylo třeba počítat s vyšší částkou, než je miliarda, říká Asenová

Zatím se totiž vychází při výpočtu toho, kolik by bylo potřeba vyčlenit na výživné, z počtu exekucí, které byly nařízeny na dlužníky za alimenty. "Ovšem počítá se to za jeden rok. A my musíme počítat s tím, že za jeden rok se tam promítnou exekuční případy, co se táhnou řadu let z minula. Mezitím ale vznikají další. Ten první rok by se v tom tedy ocitli všichni ti, co si již procesem marného vymáhání výživného prošli. Proto je třeba vycházet z toho, že nelze stanovit dlužníky za jeden rok, ale historicky za všechny ty zpětné roky, kdy bylo výživné vymáháno, než se dostalo k exekutorům. Druhým rizikem pro nárůst požadované vyčleněné částky na zálohové výživné je, že mnoho matek exekuci nyní na neplatiče vůbec nepodává, i když alimenty nedostávají, poněvadž vědí, že by se stejně ničeho nedomohly. Ve chvíli, kdy bude možnost, aby ale i takový samoživitel od státu peníze získal, dá se očekávat, že i on se přihlásí,“ konstatuje Lucie Asenová.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Rodina

To, že dítě pláče, když odchází náhradní maminka, myslíte, že je problém v nějakém pořadu? Není spíš v rodičích, kteří, jak je v pořadu často vidět, se o děti dostatečně nestarají? A než řešit zákaz pořadu, nebylo by spíš na místě se zabývat tím, že dost dětí žije v rodinách, které se jim dostatečně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zrušení koncertu klavírní legendy smrdí politikou. Církev žehnala Prague Pride

14:25 Zrušení koncertu klavírní legendy smrdí politikou. Církev žehnala Prague Pride

Tříkrálový klavírní koncert české legendy jako politická akce? Podle Českobratrské církve evangelick…