Činnost Policie ČR na koncertech skupiny Ortel: Promlouvá kapelník a informovaní experti

19.10.2016 12:28 | Zprávy

Po internetu koluje informace, že pokud chodíte na koncerty skupiny Ortel, je možné, že už je vaše jméno zanesené na policejním seznamu s názvem Očista. Frontman a zpěvák skupiny Tomáš Ortel přiznal, že o takovém seznamu už slyšel, ale od policie oficiálně nic neví. ParlamentníListy.cz oslovily experty na bezpečnost a extremismus s dotazem, do jaké míry by lustrování návštěvníků takových akcí bylo odůvodnitelné. Odborníci v té souvislosti zmiňují i hrozby násilných střetů mezi příznivci a odpůrci kapely.

Činnost Policie ČR na koncertech skupiny Ortel: Promlouvá kapelník a informovaní experti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomáš Ortel

Za čtrnáct let své existence si skupina Ortel vysloužila nejen označování za xenofobní, rasistickou, extremistickou a neonacistickou kvůli textům svých písní, ale podle ministerstva vnitra jde také o nejsledovanější kapelu v Česku. Skupina je monitorována a téměř na všechny její koncerty dojíždí policejní dohled. Koncerty Ortelu zkoumalo ministerstvo vnitra v pravidelné zprávě o extremismu, podle níž je Ortel příkladem trendu, kdy texty písní sice inklinují k pravicovému extremismu, jsou však formulovány tak, aby interpretům nehrozil trestní postih. Podle kritiků kapela využívá strach z islámu a imigrantů. Místopředseda Muslimské obce v Praze Samer Shehadeh vyzval obhájce islámu, aby podali na hudební skupinu Ortel trestní oznámení za její nahrávku Mešita z pozdějšího stejnojmenného alba.

Na některých protiimigračních serverech na internetu se však začaly objevovat těžko uvěřitelné informace, že se pozornosti netěší jen samotná skupina, ale že policie monitoruje dokonce návštěvníky koncertů kapely Ortel a že si vede seznam takových osob. „Rozumím tomu a nepřekvapilo by mě, kdyby policie v takto vyhrocené době, to znamená v době Evropskou unií nezvladatelné migrace, sledovala cokoli, co by mohlo vést k trestné činnosti podněcování k nenávisti k některému národu, rase, etnické skupině, náboženství, třídě nebo jiné skupině osob. Zároveň ale musím hned doplnit, že v Česku žádná migrační krize neexistuje,“ říká pro ParlamentníListy.cz generál v záloze Andor Šándor, bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby ČR, odborník na otázky bezpečnosti, hrozby terorismu a krizový management, jenž nyní působí jako soukromý poradce v oblasti bezpečnosti.

Pod vlivem silných protimuslimských tendencí se může někdo „zbláznit“

Nad možností vytvářet seznamy návštěvníků koncertů váhá. „Předpokládám, že takovéto vyšetřování dozoruje státní zástupce, který takovou věc policii buď umožní, nebo neumožní. Skutečně nevím, z čeho policie vychází při případném sestavování seznamu, protože to by musela ty lidi legitimovat, zapisovat si je a evidovat. Zda je to z hlediska demokracie v České republice možné, to je otázka na právníka nebo někoho, kdo je tohoto znalý. Já si myslím, že je potřeba se věnovat podrobně a pečlivě tomu, kdo se snaží Čechy strašit, vytvářet v nich pocit ohrožení a nebezpečí a zároveň protiimigračními a protimuslimskými náladami zvyšovat dojem o nebezpečí muslimského útoku na našem území,“ upozorňuje bývalý náčelník vojenské rozvědky na možné riziko.

„Protože byť naše muslimská menšina, dvacetitisícová, není radikální, tak také není úplně bezproblémová. A nedá se zcela vyloučit, že se někdo pod vlivem silných protimuslimských tendencí nebo akcí nemůže ‚zbláznit‘ a nemůže provést něco, čemu se tady chceme vyhnout, tedy nějaký teroristický útok. A všichni ti, kteří tyhle protimuslimské nálady podporovali nebo organizovali, řeknou: ‚Vidíte, my jsme říkali, že jsou takoví.‘ Proto je určitě dobré to sledovat. Do jaké míry to, co policie dělá, je zákonné, to neumím posoudit. Nejsem policista ani státní zástupce, ale předpokládám, že pokud bylo vzneseno nějaké obvinění, tak je případ dozorován státním zastupitelstvím,“ poznamenává Andor Šándor.

Existuje riziko, že by mohlo dojít ke střetům s odpůrci kapely

Podle politologa Miroslava Mareše, který se zaměřuje na terorismus a extremismus, jde o to, jakým způsobem jsou případně návštěvníci koncertů sledováni. „Asi by byla chyba, kdyby to bylo nějaké legitimování, protože k němu to neopravňuje. Na druhou stranu to, že jsou ty koncerty sledovány, nemusí být dáno jen těmi návštěvníky. To může být i tím, že koncerty nebo akce, na nichž skupina vystupuje, byly už několikrát napadeny nebo jim bylo ze strany oponentů skupiny Ortel vyhrožováno. Takže existuje určité riziko, že by mohlo dojít k nějakým střetům, kdyby tam někdo proti té kapele protestoval nebo tam přítomné někdo napadal,“ vysvětluje pro ParlamentníListy.cz Miroslav Mareš.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Piráti

Dobrý den, zajímalo by mě, koho jste volil jako vašeho nástupce a jestli byl Hřib vaším favoritem a co si o něm myslíte? Nemyslíte, že on stranu spíše pohřbí? A zajímá vás vůbec osud strany? Přeci jen byl jste to vy, kdo ji vybudoval a podle mě je velká chyba, že jste jako předseda skončil.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nerudová byla v maskérně ze všech nejdéle.“ To řekl a jde na kobereček

15:55 „Nerudová byla v maskérně ze všech nejdéle.“ To řekl a jde na kobereček

Dohru v Bruselu bude mít komentář o tom, že Danuše Nerudová strávila v maskérně před natáčením telev…