Češi a Slováci si připomínají 32 let od začátku sametové revoluce, jejímž výsledkem byl konec totalitního režimu v tehdejším Československu a přechod ke svobodě. Prezident republiky, který se nyní postupně zotavuje v ÚVN, patřil k hlavním postavám listopadových událostí. Miloš Zeman byl tehdy proslavený článkem v Technickém magazínu, tzv. Téčku, s názvem Prognostika a přestavba ze srpna 1989.
ParlamentníListy.cz přináší ukázky z rozhovoru s prezidentem Zemanem, který je součástí letos vydané knihy „Miloš Zeman - Futurologie. Unikátní kniha zlomového roku 1968”. V rámci rozhovoru dnešní prezident vzpomínal nejen na to, jak prožíval události srpna 1968, ale i dnes památné listopadové dny roku 1989.
Hlavním tématem rozhovoru, který vyšel v knize, je sice obor futurologie a vydání Futurologického sborníku, který sestavil tehdejší student Miloš Zeman, ale vývoj komunistického režimu i jeho pád, prezident ve svých odpovědích podrobně zmiňuje. Jde zároveň o výroky a názory na věci, na které dosud veřejně prezident republiky ještě neodpovídal.
Začněme nejprve osudným rokem 1968, kdy Zemanův Futurologický sborník vyšel. „Podle mého názoru a podle názoru soudruha Brežněva vývoj v Československu směřoval k sociálnědemokratickému vývoji. Soudruh Brežněv s tím nesouhlasil, zatímco já ano. To mimochodem vysvětluje i to, proč jsem se později stal v roce 1993 předsedou sociální demokracie. Do té doby ovšem uplynulo 25 těžkých let. Takzvaná normalizace byla v podstatě zmrtvění nejenom české politiky, ale de facto i české ekonomiky. Ztráceli jsme inovační schopnost, propadali se stále hlouběji v žebříčku zemí a pustili jsme si žilou i rozsáhlou emigrací. Takové jsou mé dojmy z tehdejší doby. Prožil jsem rok v nezaměstnanosti, kdy jsem se po vyhazovu z práce i komunistické strany živil prostřednictvím dohod o provedení práce. Následovala éra Sportpropagu a éra Agrodatu. Nakonec jsem to přežil pod laskavou ochranou jak zemědělců, tak tělovýchovy a jsem jim za to do dneška vděčný,” vzpomínal Miloš Zeman na dobu mezi lety 1968 a 1989.
„Nevěřil jsem, že by ten režim trval věčně, ale rozhodně jsem netušil, že to bude ještě 20 let. Vždycky jsem v životě byl optimista a přitom je zajímavé, že jsem se jako futurolog celou dobu specializoval na teorii varovných prognóz, kde jsem vždycky říkal, že prognózy se vyslovují proto, aby se nesplnily. V tomto případě jsem ale netušil, že režim od vpádu okupačních vojsk vydrží ještě těch dvacet let. Čekal jsem postupné uvolňování a to uvolňování upřímně řečeno nenastalo ani s nástupem Gorbačova. Normalizace, ta mrtvá a umrtvující normalizace, pokračovala de facto až do listopadu 1989,” popisuje náhled na tehdejší vývoj dnešní prezident republiky.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.