Ještě před eurovolbami má začít platit Evropský akt o svobodě médií. Pod unijní zkratkou EMFA se má skrývat ochrana svobody a plurality médií. Alespoň podle Bruselu.
„Evropský akt o svobodě médií (EMFA) stanoví společný rámec pro mediální služby na vnitřním trhu EU a zavede opatření zaměřená na ochranu novinářů a poskytovatelů mediálních služeb před politickým vměšováním a zároveň jim usnadní působení přes vnitřní hranice EU. Nová pravidla budou občanům zaručovat právo na přístup ke svobodným a pluralitním informacím a zároveň jimi bude vymezena povinnost členských států zajistit náležité podmínky a vhodný rámec, jimiž budou tyto informace chráněny,“ píše se v oficiálním bruselském dokumentu.
„Dnešní dohoda o tomto prvořadém právním předpisu stanoví jasné zásady a záruky nezávislosti médií. Evropský zákon o svobodě médií zajišťuje, aby byli novináři při své práci chráněni i před rušivým spywarem a aby se veřejnoprávní média nestala nástrojem propagandy jedné strany,“ sdělila při jejím schvalování Věra Jourová, která hodnoty a transparentnost má v komisařské gesci.
Mediální expert neziskovky Rekonstrukce státu akt označil za „spásnou legislativu“. „Dává do ruky náboje občanské společnosti v zemích, kde svoboda médií trpí,“ vysvětloval v podcastu ČRo Bruselské chlebíčky.
Zákon má podle tvůrců chránit nezávislost novinářů a posílit transparentnost médií.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo