Exministra obrany Vondru vyslechne policie v kauze Nagyové

30.07.2013 6:11 | Zprávy

V kauze Jany Nagyové, bývalé šéfky kabinetu expremiéra Petra Nečase (ODS), bude dnes na policii vypovídat někdejší ministr obrany Alexandr Vondra (ODS). Policisté dnes plánovali vyslechnout také úřadujícího předsedu ODS Martina Kubu, ale podle některých zdrojů není jisté, zda se tento výslech uskuteční.

Exministra obrany Vondru vyslechne policie v kauze Nagyové
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alexandr Vondra

Žalobci tvrdí, že Nagyová nechala ze soukromých důvodů sledovat Vojenským zpravodajstvím Nečasovu manželku Radku, a to nejméně od října do listopadu 2012, tedy v době, kdy Vondra zastával funkci ministra obrany. Sledování bylo podle obvinění nezákonné, protože se uskutečnilo bez vědomí a souhlasu Vondry jako ministra. Státní zástupci věří, že na přání Nagyové se na sledování podíleli tehdejší šéf zpravodajství Ondrej Páleník, jeho nástupce Milan Kovanda a zpravodajec Jan Pohůnek.

Picek se distancoval

Pomocí Vojenského zpravodajství Nagyová údajně od března do dubna letošního roku sledovala také dva zaměstnance Úřadu vlády. Tehdy už ovšem nebyl ve funkci ministra obrany Vondra, ale Vlastimil Picek. Ten na policii vypovídal v pondělí a při odchodu řekl, že s kauzou neměl nic společného. Údajné pochybení zpravodajců musí podle něj zhodnotit soud.

Vondra je členem dozorčí rady Českého Aeroholdingu, v jehož představenstvu získal počátkem roku funkci exposlanec ODS Ivan Fuksa. Ten figuruje jako obviněný v druhé části kauzy kolem Nagyové - údajném podplacení tří poslanců ODS lukrativními posty výměnou za to, že se vzdali mandátu a umožnili tak schválení vládního daňového balíčku. Exposlance ODS vinily orgány činné v trestním řízení z korupčního jednání. Poté, co Nejvyšší soud rozhodl, že na poslance se v této věci vztahuje imunita, bylo stíhání zastaveno. K této části kauzy měl být zřejmě vyslechnut Martin Kuba.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr, čtk

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Prasárna.“ Babiš vyletěl nad 34 miliony utracenými Foltýnem. A nejen to

11:40 „Prasárna.“ Babiš vyletěl nad 34 miliony utracenými Foltýnem. A nejen to

Fialova vláda bude za 34 milionů korun z peněz daňových poplatníků v kampani propagovat „státní téma…