FOTO Bojíme se vycházet... Pomozte, napsali Okamurovi. Ten přijel řešit nepřizpůsobivé

13.01.2020 4:40 | Zprávy

REPORTÁŽ Děti nechodí do školy a rodiče je ve vzdělání nepodporují. Rostou dluhy ve škole a z učitelů se stávají naháněči. Dívky se bojí v pětitisícovém městě chodit večer ven. Problémy Úpice na Trutnovsku popsali zaměstnanci zdejší školy a starosta v otevřeném dopise českým poslancům. Nemají totiž reálné možnosti a dostatečnou podporu státu, aby mohli situaci řešit. A ta se rok od roku horší. Na dopis zareagovali poslanci SPD v čele s Tomiem Okamurou a úpické školy i problematická místa navštívili.

FOTO Bojíme se vycházet... Pomozte, napsali Okamurovi. Ten přijel řešit nepřizpůsobivé
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Tomio Okamura a starosta Petr Hron v ulicích Úpice

Problémy nadále eskalují a ředitel školy Petr Kalousek už cítil, že potřebuje také šetřit své učitele, proto poslancům napsal dopis: „Učitelé začali polovinu své energie ztrácet tím, že volali a naháněli děti, zda přijdou do školy, co se jim děje, neděje, řešili se stále dluhy u školy, vymáhání a tak dále. Situace se zhoršila od dob, kdy se ve městě začalo obchodovat s bydlením. Navíc začala platit inkluze, která problémy vystupňovala, protože máme děti, které tu nemají co dělat.“

Učitelé nahánějí děti, aby chodily do školy

Petr Kalousek působí v ředitelském křesle školy už téměř dvacet let. Na místo nastoupil s odhodláním děti vzdělávat, nikoliv nahrazovat a suplovat rodiče a nutit je chodit do školy. „Navíc je zde hodně dětí, které by si zasloužily více. Takže energii ztrácejí učitelé, kteří jim nemohou dát maximum a děti zároveň vidí špatný příklad. Ten mají i v tom, že se nic nemůže stát spolužákům nepřizpůsobivým, takže se chtějí chovat podobně a vše klesá dolů,“ vysvětlil ředitel.

S ním se shoduje i starosta Petr Hron (sdružení Žít v Úpici), který za největší současný problém považuje právě obchod se sociálním bydlením. „Kvete zde obchod s chudobou a podvodníků tu máme opravdu hodně. Lidé, kteří ani nejsou občany města, tady kupují a vlastní nemovitosti. Většinou jsou z problémových lokalit jako je Broumovsko, Liberecko, Nový Bydžov a importují nám sem podobné občany. Legislativně se s tím nedá nijak bojovat,“ vysvětlil starosta redakci. V zoufalé situaci radnice přikročila k vykupování rizikových nemovitostí, aby nepřilákaly další podvodníky. Do nich proinvestovala už deset milionů korun.

Na otázku o představě budoucnosti část školáků odpovídá, že budou pobírat sociální dávky

Přestože město bojuje s problémy nepřizpůsobivých už dlouhá léta a opatření uskutečnilo mnoho, situace se stále zhoršuje. Je také evidentní, že podle zainteresovaných osob tvoří 85 procent nepřizpůsobivých občanů Romové. „Situace je taková, že občan už nereaguje. Občan už rezignoval, občan už nehlásí, protože ví, že se nic neděje. Od loňského roku máme státní policii, která sídlí v Úpici. Bohužel státních policistů je také málo. Bylo nám slíbeno 21 policistů, tolik jich tu už dávno není a stávající jsou rádi, že zvládnou pokrýt služby. Mají to těžké,“ řekl starosta Hron. Kvůli tomu vznikla i zdejší policie městská, která je na začátku své činnosti. Podle slov ředitele i starosty jediné, co v podobných případech platí, je omezení vyplácení sociálních dávek přísnějšími pravidly a kontrolou.

Zkušenosti z praxe prý byly důvodem, proč do Úpice přijel i místopředseda Poslanecké sněmovny Tomio Okamura (SPD), kterého překvapila otevřenost dopisu: „Přišli jsme si vyslechnout konkrétní podněty, proto jsem s sebou vzal místopředsedkyni sociálního výboru poslankyni Lucii Šafránkovou a zástupce školského výboru poslance Zdeňka Podala. Pravdivost dopisu se potvrdila. Požádali jsme úpického starostu a ředitele, zda by nám řekli připomínky k novele zákona, kterou jsme podali do Poslanecké sněmovny, a která omezuje zneužívání sociálních dávek nepřizpůsobivými občany, protože to je prapůvod problémů. Dokonce se ukázalo, že některé děti ve věku základní školy na otázku, jakou chtějí mít budoucnost, odpovídají, že jejich budoucí zaměstnání je žít ze sociálních dávek. To jsou otřesné informace. Nabrali jsme konkrétní podněty, nechali jsme si připomínkovat naše návrhy z praxe a domluvili jsme se na další spolupráci,“ shrnul Tomio Okamura páteční jednání v Základní škole Úpice-Lány.

Městu by měla pomoci podpora z kraje na lepší využití volného času zdejších dětí, ale také sedm změn, ke kterým současná vláda prozatím zaujala neutrální stanovisko. „Překvapilo mě, že stanovisko k novele zákona bylo neutrální, nikoliv zamítavé. A minulý týden z úst ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové zaznělo, že řadu bodů by bylo potřeba přijmout. Doufám, že se věci budou posouvat,“ uvedl k tomu Okamura.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zrušení koncertu klavírní legendy smrdí politikou. Církev žehnala Prague Pride

14:25 Zrušení koncertu klavírní legendy smrdí politikou. Církev žehnala Prague Pride

Tříkrálový klavírní koncert české legendy jako politická akce? Podle Českobratrské církve evangelick…