FOTO Měl jsem samopal u hlavy, šokoval Milan Chovanec. Na velkolepý mítink Sobotky a jeho týmu dorazil záškodník

31.08.2016 11:31 | Zprávy

Velkou chválou do vlastních řad a útoky především vůči hnutí ANO a „strašení Babišem“ se vyznačoval start předvolební kampaně ČSSD, který se uskutečnil v Plzni za přítomnosti většiny ministrů ze sociální demokracie, řady jejich poslanců a senátorů i hejtmanů Plzeňského a Karlovarského kraje. V čele delegace byl premiér ČR a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Na mítink se přišlo podívat kolem 200 lidí, z toho velká většina kromě ochranky a policistů v civilu byli členové a funkcionáři ČSSD – starostové městských obvodů, krajští a městští radní a zastupitelé, primátora města nevyjímaje.

FOTO Měl jsem samopal u hlavy, šokoval Milan Chovanec. Na velkolepý mítink Sobotky a jeho týmu dorazil záškodník
Foto: Václav Fiala
Popisek: Zástupci ČSSD z Poslanecké sněmovny společně s předsedou Janem Hamáčkem

Moderátorem téměř dvouhodinového podvečerního setkání byl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Slovo na začátku akce dostal kandidát na hejtmana Josef Bernard, který mimo jiné uvedl, že ČSSD vládne bez jediného skandálu, bez jediné koruny dluhu. „Nikdy se v tomto kraji tolik neinvestovalo do sociálních služeb, zdravotnictví, do oprav silnic – nikdy v historii tohoto kraje. (…) Nikdy nebyla svoboda a demokracie ohrožena tak jako v současné době. Jsem přesvědčen, že se dostáváme do područí uskupení, která si uzurpují ekonomickou, politickou a mediální moc,“ varoval přítomné, kteří byli mezi tím obdarováváni oranžovými růžemi nebo se mohli občerstvit limonádou nebo se mohli zakousnout do „Plzeňských oplatek“, které účastníci dostávali v jednom ze servisních stanů.

Máme nejnižší nezaměstnanost v EU

Hlavní slovo ve velkolepé show za přítomnosti četné techniky a pomocného personálu měl předseda strany, premiér Bohuslav Sobotka. Ten v úvodním projevu uvedl: „Nejsme ve vládě proto, abychom vedli hezké řeči, jsme ve vládě, abychom prosadili změny, které jsme měli v programu sociální demokracie, kvůli kterým jste nám také dali svůj hlas. Vždy mne v minulých letech štvalo, jak je naše země podceňovaná. Jak není schopna využít ten obrovský potencionál, který má ve svých lidech. Jak se nám v minulých letech nedařilo. Jak Slováci, Poláci, další země v EU rostly rychleji než naše země. My jsme se potáceli v ekonomické stagnaci. První věc, kterou jsme chtěli změnit a kterou jsme změnili, je stav našeho hospodářství. Naše země roste, máme nejnižší nezaměstnanost v EU, přichází investice, zvyšuje se výběr daní státu, ČR se zařadila mezi nejlépe hospodařící země v rámci celé EU. Konečně můžeme být na naši zemi hrdi.“ Na to se z auditoria ozval velký potlesk.

Přidávat platy, valorizovat důchody

„Pokud chceme, aby hospodářství dobře fungovalo, lidé musí mít dostatek finančních prostředků, protože spotřeba lidí, útraty domácností jsou důležitou součástí hospodářského růstu,“ uvedl dále Sobotka. „Také proto jsme se soustředili na zvyšování platů a valorizaci penzí. Další věc se týká životní úrovně lidí. (…) Proto sociální demokracie prosazuje zvyšování minimální mzdy. Každý rok.“ Podle předsedy ČSSD se pracovat musí vyplatit. „Proto jsme teď zvedli platy učitelům, protože potřebujeme, aby naše děti dostaly dobré vzdělání. Proto valorizujeme důchody víc, než to bylo v minulosti. Příští rok to bude 200 korun v průměru, protože senioři si zaslouží, aby na ně vláda myslela. Zvyšujeme platy hasičů, policistů, protože nám záleží na bezpečí lidí. Ve vládě často vedeme souboje se svými koaličními partnery, ale od toho tam jsme, nejsme tam od toho, abychom ustupovali. A využíváme všech příležitostí, abychom tlačili na růst příjmů obyvatel,“ sdělil přítomným premiér české vlády. Třetí klíčová věc kromě ekonomiky a růstu životní úrovně je podle Sobotky bezpečnost. „K čemu je vám hospodářský růst, když se bojíte na ulici? Třetí klíčová věc pro sociální demokracii je bezpečí. Já chci, aby naše země zůstala bezpečným státem. Podle statistiky, kterou mi ukazoval váš hejtman Václav Šlajs, jsme hodnoceni jako šestá nejbezpečnější země na světě. Musí to tak zůstat. Naše vláda začala konečně investovat do bezpečnosti,“ pochválil sociální demokracii Sobotka a pokračoval: „Když tu vládla pravice, oni měli spoustu řečí o tom, jak je důležitá bezpečnost, ale všechny rozpočty klesaly. V policii se škrtalo, v armádě se škrtalo. Když jsme přišli do vlády, tak jsme nebyli připraveni na to, co dnes Evropa a svět zažívají. Začali jsme nabírat nové policisty, nové hasiče, zvyšujeme rozpočet na obranu a staráme se o to, aby se lidé u nás nemuseli bát. To se týká i rozumné migrační politiky. Nemůžeme připustit, abychom se ocitli v situaci Francie nebo dalších zemí, které nezvládly integraci. Potřebujeme bezpečí pro naše lidi.“

Na to mu příznivci bouřlivě aplaudovali. Dále obšírně vypočítával, co všechno dělají kraje. „Osm let se sociální demokracie starala o to, aby se privatizace v krajích zastavila. Slíbili jsme, že nedovolíme privatizaci krajských nemocnic, slíbili jsme, že nedovolíme privatizaci sociálních služeb. Dodrželi jsme to. Dokázali jsme kraje postavit ekonomicky na nohy. Jsme schopni garantovat, že se zlepší doprava, jízdné pro seniory a děti – víte, že sociální demokracie navrhuje rozšířit slevy právě pro tyto věkové kategorie. Jsme schopni garantovat, že se nebude šetřit na úkor rodin s dětmi a na úkor seniorů. Každá krajská vláda, kde bude sociální demokracie, se bude chovat sociálně ohleduplným způsobem,“ ujistil nadšené přihlížející premiér Sobotka.

Důchody, minimální mzda a chudoba

K otázkám mezd a důchodů poté předseda ČSSD a premiér v jedné osobě uvedl: „Je ostuda, když se podíváte na Evropu, my jsme jediná země v Evropě, která nemá zastropovaný věk odchodu do důchodu. Každá další generace, která se narodí, chodí do důchodu později. Děti, které se narodí letos, tak víte, kdy půjdou do důchodu? V 73 letech. Dokážete si to představit? Tohle prostě nemůže dál fungovat. Tento nesmysl zavedla v roce 2011 Nečasova pravicová vláda. My ho chceme zrušit. Chceme, aby nejvyšší věk odchodu do důchodu nebyl 73 let, ani 67 let, ale aby to bylo 65 let a to chceme do voleb ještě prosadit,“ a opět zazněl silný potlesk. „Stejně jako chceme prosadit další zvýšení minimální mzdy. Byl bych rád, aby 1. ledna příštího roku byla minimální mzda alespoň 11 000 korun hrubého, abychom dali jasný signál, že kdo pracuje, si zaslouží odměnu a ocenění a že se vyplatí pracovat a že člověk, který jezdí do práce, každý den vstává, tak má více peněz než jeho soused, který se práci vyhýbá a zůstává na sociálních dávkách,“ zdůraznil Bohuslav Sobotka a pokračoval: „Další důležitá skupina na kterou nechceme zapomenout, jsou samoživitelky a samoživitelé, ti, kdo zůstali se svými dětmi sami. Nemůžeme připustit, aby tady více než 100 000 dětí žilo v chudobě jenom proto, že mají pouze jednoho rodiče. Náš sociální systém na tyto lidi musí více myslet. Další věc je sociální bydlení. Tento zákon tady není 25 let. Sociální demokracie toho chce dosáhnout, jednoznačně to dotáhnout do konce,“ prohlásil Bohuslav Sobotka.

Zaorálek poté ujistil přítomné, „...že tu nejsme proto, že musíme spustit ten volební kolotoč, ale protože bez rozhovoru s vámi politika pro nás nemá smysl.“ „Ano, ano!“ znělo z davu. Ministr zahraničí poté pokračoval: „Nechceme, aby se v této zemi privatizovaly zisky a socializovaly ztráty. Kdyby takto jsme se chovali, tak by odsud lidé odcházeli.“ Upozornil v tomto případě na odchody z postsocialistických středo a východoevropských zemí. „Ten úkol tady plníme skoro 150 let a musíme vědět, že nám rozumíte. Proto potřebujeme tento rozhovor, abyste nás poslouchali; a kdybyste nás už nechtěli poslouchat, tak to znamená, že to dědictví sociální demokracie po předcích nejsme schopni nést dál.“

Ministři s „raportem“

Následně pak vyzval přítomné ministry, aby si řekli své. Ti většinou opakovali premiérova slova. Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová uvedla: „Po 65 letech lidé musí mít možnost odejít do důchodu. Představa, že někoho třeba v 63 letech vyhodí z práce a on si bude hledat novou, tak tato představa není reálná. Bojujeme za navyšování minimální mzdy. Objíždíme různé podniky, kde si zaměstnavatelé stěžují, že nemají lidi. A když se jich pak zeptáte, kolik jim dávají, tak to jsou skutečně velmi, velmi nízké částky. Nemůžeme přímo nařídit soukromému sektoru, kolik má lidem platit, ale tím, že zvyšujeme minimální mzdu, tak na ty zaměstnavatele tlačíme.“ Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek zase uvedl: „Rostou mzdy. Jediné, co nám trošku kazí radost je, že lidí mají často špatně placenou práci. Takže naším úkolem do budoucna je dosáhnout nejenom toho, že jsme nejlepší v EU s nejnižší nezaměstnaností, ale že lidé dostanou více za svoji práci.“ Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček se pak obul do Andreje Babiše s odkazem „…aby tu nebyly jen oplodňovací kliniky a plastické chirurgie a na obyčejné občany aby se nevykašlali. Protože každý z občanů není miliardář, aby si sám mohl zaplatit zdravotní péči.“ Jiří Dienstbier zase hájil svůj rezort: „Lidská práva, to jsou ty dobré mzdy. Bylo by docela dobré, aby podnikatelé ze zahraničí, aby z těch 300 miliard, co ročně odvážejí na dividendách, aby tady raději ještě něco nechali našim lidem na platy. Každý člověk má právo na svoji lidskou důstojnost.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zrušení koncertu klavírní legendy smrdí politikou. Církev žehnala Prague Pride

14:25 Zrušení koncertu klavírní legendy smrdí politikou. Církev žehnala Prague Pride

Tříkrálový klavírní koncert české legendy jako politická akce? Podle Českobratrské církve evangelick…