Herečka Štěpánková: S výročím vzniku samostatného Československa si spojuji i jeho zánik

28.10.2014 21:10 | Zprávy

Našli jsme vnučku Vavro Šrobára, někdejšího představitele pětičlenného Národního výboru, který 28. října 1918 prohlásil nezávislost Československa. Není to nikdo jiný nežli herečka Jana Štěpánková, která si zahrála i v seriálu První republika, který zobrazuje osudy rodiny Valentových a Léblových v době od Masaryka po Mnichov. „Já si s výročím vzniku samostatného Československa spojuji zároveň i zánik Československa,“ prozradila Štěpánková ParlamentnímListům.cz v kontextu se svým dědou. Její druhý dědeček Ivan Hálek dokonce jako poslanec zvolil v roce 1918 prezidentem republiky Tomáše Garrigue Masaryka.

Herečka Štěpánková: S výročím vzniku samostatného Československa si spojuji i jeho zánik
Foto: Hans Štembera
Popisek: Fotokoláž.

Seriál První republika vysílala Česká televize (ČT) od letošního ledna. Dalších dvacet dílů První republiky by pak měla ČT do vysílání zařadit na jaře 2015. Zatímco ale Hedvika Valentová, kterou v seriálu ztvárnila Jana Štěpánková, zmizela již ve čtvrtém dílu první série, neboť tam zemřela, tak naopak sama herečka je pekně čilá. Nedávno totiž oslavila osmdesátku a letos v dubnu si převzala cenu TýTý, když vstoupila do televizní Dvorany slávy.

Jana Štěpánková je sice veřejnosti známá jako dcera herce Zdeňka Štěpánka a po otci též sestra herců Petra a Martina Štěpánkových, ale málokdo ví, že její dědové byli v období První republiky politicky činní. A byli dokonce velmi známí politici. Jde o Vavro Šrobára a Ivana Hálka. Oba dva přitom historicky zasáhli do dějin kolem vzniku samostatného československého státu.

„Mne se výročí vzniku samostatného československého státu dotýká dost. Jenže si s tímto výročím vzniku našeho státu spojuji zároveň i zánik Československa. A hned řeknu proč. Jde o to, že má matka - a koneckonců i já - jsme se narodily na Slovensku. Můj dědeček Ivan Hálek vybudoval poblíž Žiliny dětskou nemocnici a můj druhý dědeček byl také Slovák, byl jím dr. Vavro Šrobár. Čili já jsem dost spjatá se Slovenskem. Proto pro mě byl v prosinci 1992 poměrně velký šok, spíše velice nedobré překvapení, když jsme se trhli, když se naše Československo rozdělilo,“ sdělila ParlamentnímListům.cz Štěpánková na dotaz, jaké pocity mívá v den 28.října.

Protože je nadto ještě Štěpánková pravnučkou českého básníka Vítězslava Hálka, který bývá spolu s Janem Nerudou označován za zakladatele moderní české poezie, pak dotazy redakce logicky mířily i na pojmy jako je vlastenectví a na pocity, zda se dnes již slovo „vlastenec“ v české společnosti tak trochu nezprofanovalo kvůli světové globalizaci a multikulturalismu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Spojíte se s SPD?

Půjdete do voleb společně? A co po volbách, umíte si s SPD představit koalici? Ještě by mě zajímalo, kdo za vás bude vlastně kandidovat? Nikoho jiného než vás neznám.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pili s Pavlem na zabíjačce. Odvezli ho na chalupu a pak nabourali. Detaily průšvihu hradní ochranky

17:50 Pili s Pavlem na zabíjačce. Odvezli ho na chalupu a pak nabourali. Detaily průšvihu hradní ochranky

Popíjeli na vesnické veselici členové prezidentské ochranky ve službě spolu s Petrem Pavlem, kterého…