Třiaosmdesátiletá Marta Kottová je dnes velmi čilou předsedkyní Historické skupiny Osvětim. Na Severní Čechy má mimo jiné vzpomínku na koncentrační tábor Terezín, odkud se pak dostala do vyhlazovacího tábora Osvětim. V Terezíně se spřátelila právě s Arnoštem Lustigem, který podle ní miloval vtipy a jeden mu musela vyprávět pokaždé, když se setkali.
Přetlumočila ho i všem hostům, kteří v Chomutově zavítali na promítnutí filmu o holocaustu, který poznamenal nejen Lustigův život, ale i jeho dílo. „Musela jsem mu stále dokola vyprávět, jak v Kremlu při zasedání zvoní telefon. Někdo se ptá, kolik se platí za Žida vystěhovaného do Izraele. Z Kremlu odpoví, že 1000 rublů. Za chvíli opět telefonát, kolik se platí za Žida, když má středoškolské vzdělání. Odpověď 5000 rublů. Do třetice telefonát s dotazem, když jde o vysokoškoláka Žida. Odpověď 15 000 rublů a to už se v Kremlu zajímají, kdo a proč se na to ptá. Ze sluchátka se ozve: „Dohadujeme se tu, kolchozníci, zda je lepší pěstovat kukuřici nebo Židy…´“
Rom: Vždyť se po nás opičíte!
Holocaust se drží i v paměti romské menšiny. Hořce úsměvný vtip o tom, zda je výhodné pěstovat utiskovanou menšinu, již nevypadá příliš zábavně vedle názoru Štefana Řáhy z chomutovského sdružení Novum, které se zabývá integrací Romů do společnosti. Ten je přesvědčen, že nastala doba, kdy majoritní společnost už téměř vše od romských občanů převzala.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lucie Bartoš