Kauza Tatry: Ve vyšetřování Bartáka mohlo dojít k porušení zákona

30.11.2011 16:35 | Zprávy

Ostravské krajské státní zastupitelství, dozorující speciální vyšetřovací týmu Tatra z tamní expozitury Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality, které šetří údajnou úplatkářskou kauzu nákupu Tatrovek, údajně nařídilo policejnímu vyšetřovateli, aby v případu obvinil zbrojaře Michala Smrže a Martina Bartáka. Bývalý ministr obrany se proti nejnovějším vyjádřením žalobců ostře ohradil. Celou kauzu však od začátku provází celá řada podivných okolností, nad kterými kroutí hlavou i právníci.

Kauza Tatry: Ve vyšetřování Bartáka mohlo dojít k porušení zákona
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze - ilustrační foto

„Dnešní pokračující obludná mediální konstrukce, cíleně rozpoutaná již před rokem deníkem Mladá fronta Dnes, je nevídaná, šokuje mě a zbavuje poslední víry ve fungování právního státu. Nepamatuji si, že by někdo v minulosti přes média sděloval další postupy orgánů činných v trestním řízení. Toto mě utvrzuje v mém přesvědčení, že kauza Tatra je uměle vykonstruovaná a má sloužit především k mé společenské likvidaci,“ uvádí Barták v prohlášení, které mají ParlamentníListy.cz k dispozici.


„Mám důvodné obavy, že v mnoha případech bylo proti mé osobě opakovaně postupováno nezákonně. Mám též obrovské pochybnosti o cílených zásazích do případu nadřízenými justičními orgány a jejich cílenými úniky do médií. Stále však doufám, že žijeme v právním státě a existuje-li alespoň špetka spravedlnosti, musí být moje jméno brzy očištěno,“ dodal Barták.

Žalobci věděli, že případ je v rozporu s trestním řádem

Na celém případě je také podivné, že celou kauzu dozoruje krajské státní zastupitelství v Ostravě, které k tomu přitom není podle zákona i objektivních skutečností vůbec místně a věcně příslušné. 

Z interních dokumentů Ostravě nadřízeného Vrchního státního zastupitelství přitom má vyplývat, že si sami žalobci uvědomovali, že případ „jede“ v rozporu s trestním řádem a byli srozuměni s tím, že případ vrátí k došetření do Prahy. Ostravská prokuratura přitom nemá dosud na svém kontě v minulosti žádný úspěch v žalování „citlivých“ kauz. 

Související Vyšetřování kauzy Bartáka a tatrovek provázejí pochybnosti


„Od roku 1961 platí v trestním řádě zákonné pravidlo, že pokud ke spáchání trestného činu dojde v zahraničí, zahájí se vyšetřování, respektive ve věci koná soud buďto tam, kde obviněný bydlí, pracuje nebo se alespoň zdržuje,“ sdělil ParlamentnímListům.cz právník Petr Novák a dodal: „A pokud se nic z tohoto nedá zjistit nebo je mimo území České republiky, koná řízení soud, v jehož obvodu čin vyšel najevo. Nic z tohoto ale v této kauze nehrozilo, takže budu rád, když mně kapacity z Ostravy poučí o mé zaostalosti. Fakt jsem na to zvědavý,“ řekl Novák.

SLEDUJEME: Kauzu Barták


Ještě mnohem zajímavější na celé kauze, táhnoucí se neobvykle dlouhou dobu, že se informace o plánovaném trestním stíhání Bartáka a Smrže dostala na veřejnost přes média. A to přesto, že si policie a státní zastupitelství uložilo ve věci bobříka mlčení.

Do tiskového vyjádření exministra Bartáka zapadá i informace, že dohledový státní zástupce již před časem upozornil žalobce Dušana Táborského již před několika měsíci na možnost porušení zákona týkající se místní příslušnosti.

K tématu Barták: Sledují mě. Je to pokus o mou likvidaci. 20 let po listopadu


Kauza Tatra začala v roce 2006, když si armáda objednala 556 nákladních automobilů Tatra, za vozy měla zaplatit 2,6 miliardy korun. Později armáda zakázku navýšila o další vozy za 100 milionů korun. Dodávky provázely od začátku potíže, zakázka se kvůli nesrovnalostem, které vyšly najevo během testů, zpozdila (poslední vozy armáda převzala v prosinci 2009). Tatra nezvítězila ve výběrovém řízení, ale byla vybrána přímo - s odůvodněním, že je potřeba podpořit český průmysl.

Kontrakt provázela podezření z nestandardních postupů některých aktérů. Dnes ukončil činnost speciální policejní tým a v nejbližší době budou kvůli údajné korupci obviněni dva muži. Server iDnes.cz uvedl, že to jsou bývalý ministr obrany Martin Barták a zbrojař Michal Smrž. 

Čtěte více:

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Petr Blahuš

Tomio Okamura byl položen dotaz

Pozice ministra vnitra

Dobrý den pane Okamuro, Zajímalo by mě, kdybyste hypoteticky byl na pozici ministra vnitra, pod kterého také spadá Česká pošta, na co byste se zaměřil? Bylo by to na kvalitu této služby? Podle mě jde Česká pošta do pr... Nejen že za Rakušana došlo ke zhoršení dostupnosti a snížení počtu poboček, ale...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zrušení koncertu klavírní legendy smrdí politikou. Církev žehnala Prague Pride

14:25 Zrušení koncertu klavírní legendy smrdí politikou. Církev žehnala Prague Pride

Tříkrálový klavírní koncert české legendy jako politická akce? Podle Českobratrské církve evangelick…