Zklamaný byl už na počátku. „Šel jsem do Poslanecké sněmovny ne kvůli politice, ale abych udělal nějakou práci pro nás normální lidi. A hlavně abych ukázal podnikatelům, že pokud se nebudou starat, tak vlastně nemají šanci, aby se něco změnilo. Což se ukázalo jako obrovská pravda, protože v Poslanecké sněmovně je většina lidí, která v životě nemusela vydělat ani korunu a spíše peníze dostávali tou formou, že jsou učitelé, pracují na úřadě nebo v nemocnici. Podle toho se rozvíjí celá záležitost kolem rozpočtu a jiných věcí. Úředníci si s nimi dělají, co chtějí. Když se schvalují rozpočty, tak tomu nikdo nerozumí a ve finále se hlasuje podle stranické příslušnosti,“ vypozoroval.
My tady nejsme proto, aby se vám podařilo něco udělat
„Nejvíce mě zklamalo, že když jsem v počátku obešel všechny politické strany, protože jsem měl v plánu udělat nějaké věci, tak třeba jedno vyjádření člena ODS bylo takové že – my tady, pane Bláho, nejsme proto, aby se vám podařilo něco udělat, ale naopak nepodařilo,“ byl nemile překvapen. „Myslel jsem si, že to zlomím. Ano, něco se podařilo, ale pak to naráží na záležitosti, které jsou. A vzhledem k tomu, že Poslanecká sněmovna je jaká je, tak úředníci si opravdu dělají, co chtějí. Projekty, které se podaří prosadit, tam ta změna je kolikrát na několik roků. Jim se do změn nechce,“ povšiml si.
Není jednou z příčin pekařova konce v politice i proticovidová opatření, která ho jako podnikatele určitě poškodila? „Poškodila, ale covid mě vlastně udržel v politice. Já jsem chtěl odejít před nějakým rokem a něco. Měl jsem v plánu dojet do léta minulého roku, protože jsem měl rozdělanou práci a počítal jsem s tím, že se s ní nějak vypořádám. Jenže přišel covid a všechno se zastavilo. A bylo potřeba co nejvíce ovlivňovat lidi, kteří o tom rozhodují, aby si uvědomili, jak je potřeba nastavit kompenzace,“ upozornil.
Jiří Bláha
„Vypadalo to nadějně a s Ministerstvem průmyslu a obchodu jsme měli nastavený plán, jak by to mělo fungovat v rámci kompenzací, ale bohužel do toho jiní hodili vidle, třeba Ministerstvo práce a sociálních věcí, a v ten okamžik se začínalo nanovo. Až na konci se podařilo něco v tom směru, jak by to mělo být. To znamená nějaké odškodnění v rámci procent. Ale zase špatně udělané. Nepodařilo se to, co jsme měli s kompenzacemi na začátku,“ zhodnotil Jiří Bláha. „Nejsem spokojen, jak se kompenzace řešily. Někteří lidé, kteří na ně neměli mít nárok, protože lžou a neodvádějí nic, měli stejné podmínky pro získání dotací jako ti, co poctivě pracují a odvádějí do státní kasy peníze,“ domníval se. „Co se týče výše, v některých jsme dali zbytečně moc a některých zase málo,“ doplnil.
Vracíme se někam do roku 1948 v názorech, které Piráti mají
Jiří Bláha před pár dny kritizoval Piráty a přirovnal je k budovatelské mládeži. Jak se na favorita voleb dívá? „Vracíme se někam do roku 1948 v názorech, které Piráti mají. Jestliže jdu rozhodovat o něčem, kde nechceme stranickou linii, tak nelze hlasovat veřejně,“ vysvětlil ParlamentnímListům.cz. Narážel tak mimo jiné na požadavek, aby se o nových členech do Rady ČT hlasovalo veřejně. „Třeba. Ale jde o jakoukoliv věc, kde nechceme, aby šlo jen o stranickou linii. Setkávám se s tím od začátku. Kolikrát jsme všichni dostali bububu, jak to, že jsme někoho nezvolili. Berte to v uvozovkách. Bylo to jenom proto, že volba byla tajná. Opravdu se jednotliví poslanci mohli rozhodnout, jestli je chtějí podpořit, nebo ne. V okamžiku, kdy je veřejná volba, je předem určené, že musíte jet stranickou linii,“ vysvětlil.
„Řekněme si na rovinu, stranická linie není vždycky šťastná. Osobně si myslím, že je to návrat někam do padesátých let v tom směru, že budeme říkat ano. Aby voliči věděli, jak je transparentní vědět, kdo jak hlasoval. Za mě je to absurdní nesmysl,“ řekl stále ještě poslanec. „Prožil jsem si to. Mám zkušenosti s lidmi z provozu. Prošlo mi jich rukama tisíce. Lidé nechtějí sdělovat svoje názory. Stává se mi i, že když někoho pochválím před lidmi, tak on za mnou přijde, zda by to příště šlo bez pochvaly na veřejnosti. Je za tím lidská závist, zloba,“ vypozoroval.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: Oldřich Szaban