Milion Čechů v háji. Účty za elektřinu v letech 2023 a 2024

29.06.2023 11:30 | Reportáž

Za jakých podmínek bychom se mohli dočkat zdravých a levných potravin? A proč stát neřeší nákup české půdy zahraničními investory? Nejen o tom se mluvilo na setkání zástupců Klubu 2019 v Trhovém Štěpánově, kterému předsedali exprezidenti Agrární komory Zdeněk Jandejsek a Jan Veleba. Promluvili i energetičtí experti Ivan Noveský a Vladimír Štěpán, jaderný fyzik Jaroslav Novák i bezpečnostní analytik Jan Schneider. Mluvilo se například o výrobě i cenách elektrické energie a zazněla i zajímavá myšlenka ohledně válečných reparací.

Milion Čechů v háji. Účty za elektřinu v letech 2023 a 2024
Foto: Twitter právničky D. Kovářové
Popisek: Faktura za energie

Na začátku setkání Klubu 2019, jehož členy jsou odborníci nejen z řad zemědělců, si vzal slovo exprezident Agrární komory Zdeněk Jandejsek a vrátil se k tomu, co se nedávno dělo kolem ukrajinského obilí.

„V pěti státech východního bloku se prokázalo, že obilí obsahuje látky, které už se u nás dlouhá léta nepoužívají. Jsou zakázané. V některých dodávkách se prokázal i mykotoxin. My jsme jediný stát z těch šesti států, kde jsme neprokázali nic,“ podivuje se expert na zemědělství a přidává další zajímavou informaci. „Těch pět států, Slovensko, Polsko, Rumunsko, Bulharsko a Maďarsko, dostaly odškodnění od unie, že toto obilí koupily. Dostaly 150 milionů eur. Česká republika byla pochválená a nedostala nic,“ kroutil hlavou.

Zákon o ochraně zemědělského půdního fondu? Paskvil! A co Německo, Francie?

Následně se dostal i k české půdě, konkrétně k tomu, proč stát neřeší prodej české půdy zahraničím investorům.

„U nás existuje zákon č. 334/1992 sb. z roku 1992 o ochraně zemědělského půdního fondu. Je to paskvil, který neřeší vůbec nic podstatného,“ nebral si servítky Zdeněk Jandejsek a vysvětlil.
„Zemědělská půda není chráněna jako národní bohatství, ale je běžnou nemovitostí, která je předmětem spekulativních nákupů a prodeje. Není zajištěno předkupní právo zemědělců hospodařících na půdě. Není jako v jiných zemích stanoveno, kdo zemědělskou půdu může kupovat. Nejsou stanoveny jako v jiných zemích limity růstu cen ani pronájmu,“ vypočítával některé problémy zmíněného zákona a popsal, jak toto funguje například v Německu nebo ve Francii.

„V těchto zemích není zemědělská půda předmětem běžného obchodu. Zemědělskou půdu může koupit pouze ten, kdo na půdě hospodaří. Navíc ji může koupit jen zemědělec z místa hospodaření. Smlouvu sestavuje notář a zaručuje dodržení zákona. Při dědění se půda nesmí dělit,“ vysvětlil Zdeněk Jandejsek a dodal. „Například v Německu, v Itálii ale i v dalších státech zákon neumožňuje nejen prodávat půdu zahraničním investorům, ale ani spekulovat s půdou na domácím trhu jako je to u nás.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Hora

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Spojíte se s SPD?

Půjdete do voleb společně? A co po volbách, umíte si s SPD představit koalici? Ještě by mě zajímalo, kdo za vás bude vlastně kandidovat? Nikoho jiného než vás neznám.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

xxx, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseMartin23 , 29.06.2023 12:45:37
Celá věc kolem ceny elektřiny se dá popsat velmi stručně. Zisk ČEZ v roce 2021 - 10 miliard a zisk ČEZ v roce 2022 - 80 miliard. Tím je vše dáno. Žádný Putin, žádný Babiš, to je prostě zlodějna na národní úrovni a to těch, co jsou u moci.

|  13 |  0

Další články z rubriky

Pili s Pavlem na zabíjačce. Odvezli ho na chalupu a pak nabourali. Detaily průšvihu hradní ochranky

17:50 Pili s Pavlem na zabíjačce. Odvezli ho na chalupu a pak nabourali. Detaily průšvihu hradní ochranky

Popíjeli na vesnické veselici členové prezidentské ochranky ve službě spolu s Petrem Pavlem, kterého…