Jaké jméno doputuje do Senátu coby nominace na volné místo ústavního soudce? Podle dosavadních zpráv v médiích je na Hradě ve hře několik jmen, z nichž nakonec prezident Pavel vybere „náhradníka“ za soudce Roberta Fremra, který po tlaku kvůli své minulosti nakonec sám vzdal být ústavním soudcem jmenován i přes schválení Senátem.
Mezi zvažovanými adepty má být také advokát Pavel Uhl z rodiny disidentů a chartistů Petra Uhla a Anny Šabatové. Právě bývalá ombudsmanka Šabatová podle svých slov z důvodu zvažování svého syna odstoupila z poradního panelu prezidenta Petra Pavla. Kdo je Pavel Uhl a jaká je jeho profesní minulost? Podívali jsme se blíž.
V současné době působí osmačtyřicetiletý Pavel Uhl jako advokát v advokátní kanceláři Hlaváček & Krampera, kterou před lety založil dnes již bývalý předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský (dříve po něm nesla jméno, pozn. red.). Uhl tam začínal už jako koncipient. Kancelář dlouhodobě spolupracuje s neziskovou organizací Člověk v tísni. Kromě toho se Pavel Uhl angažuje i v další neziskovce, Transparency International, kde působí v roli člena správní rady.
Možná si vzpomenete na případ tzv. kliniky na pražském Žižkově. Šlo o opuštěnou budovu bývalé plicní kliniky v Jeseniově ulici, do které se nastěhovala skupina squatterů a aktivistů. Ti i po výzvách majitele budovy a policie dlouho odmítali zchátralý objekt opustit a z výzev, že neoprávněně obsadili cizí majetek, si nic nedělali. Pavel Uhl tento kolektiv squatterů zastupoval a mediálně hájil. Tehdy se jednalo o politicky vyhrocený spor mezi těmi, kdo obhajovali právo soukromého vlastníka nakládat se svým majetkem a těmi, kdo měli za to, že soukromé vlastnictví lze „demokratizovat“, tedy volně užívat bez ohledu na to, komu patří.
Odpůrcům skupiny squatterů vyčítal nedostatek svobodomyslnosti. „Myslím, že hlavním jádrem negativního vztahu vůči tomu projektu je určitá svobodomyslnost toho prostředí, která je pro některé lidi prostě nepřijatelná. Její součástí je odpor k tomu, nechat se svázat pravidly, sklon dělat věci, které považuje za správné, jiným způsobem,“ řekl Uhl v roce 2016 Českému rozhlasu.
„Skrze systém grantů a dotací stát řídí neziskový sektor, který je v podstatě závislý na veřejných rozpočtech. Teď se tady objevil někdo, kdo říká: podívejte se, já to chci dělat jinak, chci tu vytvořit autentický prvek občanské společnosti, který chce dělat věci na základě dobrovolnosti. Nebudeme brát peníze z veřejných rozpočtů, protože jsme to my, kdo se na té činnosti podílí, a budeme si ji dělat tak, jak my uznáme za vhodné. Je to alternativa k neziskovému sektoru, proti kterému samozřejmě nic nemám, ale pokud bude existovat i tento autentický model fungování nějakých občanských aktivit, tak je to jenom ku prospěchu věci. Do budoucna se klinika může ukázat jako model, který se uchytí,“ dodal Pavel Uhl.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka