Na demokracii si jen hrajeme. Rozhodují peníze, míní politický matador z Desné

09.07.2012 18:21 | Zprávy

Pestrý život má Zdeněk Joukl z Desné. Jako rodilý Kladeňák pracoval v Poldovce. Odsud ho kvůli politice komunisté vyhodili a jako vysokoškolák musel dělat topiče parních lokomotiv, kde si zničil průdušky. Proto nemá komunisty rád.

Na demokracii si jen hrajeme. Rozhodují peníze, míní politický matador z Desné
Foto: www.joukl.cz
Popisek: Zdeněk Joukl

„Osm tisíc lidí u nás popravili, zastřelili nebo umučili,“ uvádí. V roce 1981 se přistěhoval do milovaných Jizerských hor, do Desné. Po listopadové revoluci zde zakládal občanské forum a poté i Stranu zelených. Řadu let byl aktivním členem zastupitelstva v Desné a kandidoval všude možně. Do Senátu dokonce pětkrát. „Doufám, že je to český rekord,“ říká s úsměvem. Zbývá jen kandidatura na prezidenta. „Stačí maličkost, sehnat 50 milionů,“ konstatuje. O naší demokracii si iluze nedělá. „Říkám jí korunová demokracie, o všem rozhodují peníze. Kdo je má, koupí si politické strany i voliče,“ domnívá se.

Komunisté ho vyhodili z práce

Politická dráha Zdeňka Joukla začíná symbolicky v roce 1968. „Založili jsme v SONP Kladno tovární buňku národních socialistů. Což se komunistům nelíbilo, že by měli mít konkurenci. Takže po roce, když se po sovětské okupaci vývoj otočil, nás vyhodili z práce,“ vzpomíná. Jen tak se nedal. Soudil se pro neoprávněnost vyhazovu a dokonce soud i vyhrál. Moc platné mu to však nebylo, zpátky ho stejně nevzali. Deset let dělal dělníka, z toho dva roky topiče parních lokomotiv. „Ale na trať mě nepustili, vždycky jsem lokomotivy roztopil v depu a přes noc je udržoval v provozu,“ vysvětluje. Z toho má dnes problémy s průduškami. Proto se nelichotivě vyjadřuje o komunistech, zvláště těch jak říká okupačních. „To jsou ti co v komunistické straně byli po roce 1970 a schvalovali sovětskou okupaci. Ti jsou všichni podle mě vlastizrádci,“ říká. Proti zvyšujícím se preferencím komunistů bojuje svérázným způsobem. „Když o nich mluvím, zásadně používám výraz komunistické svině. Je to moje sebeobrana proti nim. Nejvíce za zlé jim má jejich podíl na smrti filozofa Jana Patočky. „Největší český filozof zemřel po  jedenáctihodinovém výslechu v roce 1977,“ objasňuje.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Dálniční známky a elektroauta

Dobrý den, pane poslanče, vidíte alespoň náznak logiky v tom, že elektroauta jezdí po dálnicích zadarmo? Copak ony neopotřebovávají povrch vozovky stejně jako auta se spalovacími motory, a to v řadě případů i víc díky těžké baterii? Děkuji za odpověď.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zrušení koncertu klavírní legendy smrdí politikou. Církev žehnala Prague Pride

14:25 Zrušení koncertu klavírní legendy smrdí politikou. Církev žehnala Prague Pride

Tříkrálový klavírní koncert české legendy jako politická akce? Podle Českobratrské církve evangelick…