V souvislosti s masívním příchodem uprchlíků před válkou na Ukrajině do České republiky přibývá varování před tím, že domácímu obyvatelstvu hrozí zvýšená zdravotní rizika. Ukrajina byla v roce 2020 druhou evropskou zemí s nejvyšším počtem nově diagnostikovaných HIV infekcí. Toho roku v zemi připadalo 39 nákaz na 100 tisíc obyvatel, jednoduchou úvahou se dá odhadnout příchod více než 120 takto nakažených do Česka, které jich má v přepočtu 20x méně. V roce 2019 lékaři na Ukrajině diagnostikovali u 13 512 osob TBC. V letech 2020 a 2021 došlo k poklesu nově diagnostikovaných případů, a to zřejmě kvůli omezené dostupnosti zdravotnických služeb v době pandemie covidu-19. Podle dat Světové zdravotnické organizace se na Ukrajině vyskytovalo 42,2 případu na 100 tisíc obyvatel.
Reálné je i riziko rozšíření spalniček, kterými na Ukrajině v letech 2017 až 2020 onemocnělo přes 115 tisíc osob, 40 z nich na onemocnění zemřelo. Spalničky se v té době potvrdily i na území České republiky, kdy se v několika případech potvrdilo jejich zavlečení právě z Ukrajiny. V roce 2020 bylo na Ukrajině diagnostikováno více než 17 tisíc nových případů. Česká vakcinologická společnost ve svém doporučení uvádí, že vyšší incidenci lze očekávat zejména ve východní části země v Oděské oblasti, ale také v Chersonské a Kyjevské oblasti, tedy v oblastech zasažených válečným konfliktem. Na Ukrajině se navíc vyskytují případy tuberkulózy, která nereaguje na léčbu antibiotiky, jde o takzvané multirezistentní formy nemoci. V ČR se s nimi lékaři nesetkávají.
Hygienici varují i před zavlečením vymýcené obrny
I když tato čísla mohou budit obavy, významný český epidemiolog a vakcinolog je mírní a zachovává si střízlivý pohled na věc. „Osobně si myslím, že riziko uvedených infekčních nemocí není velké,“ konstatuje pro ParlamentníListy.cz profesor Jiří Beran a nabízí přehled dat o spalničkách v roce 2018 (do května):
Nově se objevila varování expertů, že zavlečení dětské obrny hrozí v souvislosti s válkou na Ukrajině a migrací tamních obyvatel do České republiky. Přenosná dětská obrna způsobená polioviry byla v Česku vymýcená očkováním, které začalo v roce 1957. Podle odborníků sice není důvod k panice, ale doporučují chránit děti očkováním. Nemoc totiž může vést u části nakažených k trvalé invaliditě nebo i k úmrtí. Nově začaly být nabírány vzorky vody ve Zlíně a Olomouci, pokračovat se má i v Jihlavě a Pardubicích. Až dosud hygienici a pracovníci zdravotních ústavů odebírali jednou měsíčně pět vzorků odpadní vody v deseti velkých městech (Praha, Brno, Ostrava, Hradec Králové, Ústí nad Labem, Plzeň, České Budějovice, Rakovník, Karlovy Vary, Liberec), ve dvou pobytových střediscích (Zastávka u Brna, Kostelec nad Orlicí) a ve třech zařízeních pro zajištění cizinců (Bělá pod Bezdězem-Jezová, Vyšní Lhoty, Balková).
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Jiří Hroník