Nejspíš se budeme muset smířit s perspektivou, že očkování proti covidu se v budoucnu stane pravidelnou záležitostí. Proto je třeba vytvořit očkovací strategii, aby vakcíny pro Česko chodily včas a v dostatečném množství. Ve svém pravidelném nedělním proslovu o tom v souvislosti s probíhajícím očkováním a zrychlením jeho tempa promluvil premiér Andrej Babiš. „Co je důležité, abychom se, bohužel, připravili na to, že očkovat se asi budeme pravidelně. To znamená, že Ministerstvo zdravotnictví už musí určit očkovací strategii na léta 2022 a 2023, abychom ji zase nedostali na poslední chvíli, jak to bylo minulý rok,“ upozornil předseda vlády na to, že vakcínu proti nemoci covid-19 si budeme zřejmě nechávat aplikovat opakovaně. Příznivých ohlasů se však na své vyjádření nedočkal.
„Z jednoho pohledu nejde o nic nového. Dávno očkujeme děti ‚povinně‘, stejně tak se pravidelně mají očkovat rizikoví pacienti proti nemocím, jako je chřipka, zápal plic, hepatitida a tak dále. S covidem je to ale jiné. Jedná se o nový myšlenkový stav společnosti, trefně nazývaný ‚covidismus‘, přičemž nemoc, která k dnešku zabila tři setiny procenta světové populace, vedla – a vede – k deformovaným reakcím. Ty mají společné to, že disproporčně tvoří negativní ekonomické, psychologické a hlavně společenské dopady, které daleko přesáhnou ty zdravotní. To souvisí s nejhorší hrozbou, kterou covid přináší. A sice že vlády – hlavně ta naše – v rámci ‚vládní strategie‘ si čím dál víc uzurpují moc a překračují ústavní práva občanů, což tvoří velice nebezpečný precedens pro omezení svobody,“ říká pro ParlamentníListy.cz lékař Martin Jan Stránský.
Očkovací strategie je zapotřebí, ale vláda ji připravit nedokáže
Spoluzakladatel a ředitel Polikliniky Na Národní rovněž považuje za potřebné vytvořit očkovací strategii. „Je třeba zařadit covid do nemocí, proti kterým se bude pravidelně očkovat. S tím souvisí i smysluplná strategie. Jenže naše vláda, při současném působení, tohle v žádném případě nikdy nedokáže,“ domnívá se neurolog. Jestli bude nutné populaci opakovaně očkovat proti různým mutacím koronaviru, nelze s jistotou tvrdit. „To nemůže nikdo předpovědět. Jasné je, že covid s námi bude asi delší dobu, spíše jako ‚chřipka‘. Co nevíme, je: doba imunity po očkování, sezonní efekt na covid a schopnost covidu mutovat, tedy jak často a do jakých variant. Za rok budeme mnohem chytřejší,“ ujišťuje Martin Jan Stránský.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
COVID-19
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: Jiří Hroník