Past na Zemana. Za jeho „zadkem“. Po odjezdu emíra Kataru se nám ozvali

11.10.2022 9:54 | Komentář

Příběh s údajně uraženým katarským emírem, který měl minulý týden nečekaně dříve opustit Prahu, stále neutichl. Prakticky veškeré oficiální zdroje opakovaně potvrdily, že průběh návštěvy byl bezproblémový a důvody neúčasti emíra na čtvrtečním summitu vedou do Bruselu a Paříže. Někteří komentátoři však nadále rozvíjejí své teorie o vině Hradu či osobně prezidenta. Zdroje PL z diplomacie to důrazně odmítají. Nejen to, přinášíme možné vysvětlení.

Past na Zemana. Za jeho „zadkem“. Po odjezdu emíra Kataru se nám ozvali
Foto: Twitter J. Ovčáčka
Popisek: Prezident Miloš Zeman s katarským emírem Tamímem bin Hamadem Al Tháním

Jak už ParlamentníListy.cz informovaly ve čtvrtek po poledni, katarský emír Tamim bin Hamad Sání neukončil předčasně svůj program oficiální návštěvy České republiky, ten byl absolvován od začátku do konce. Nakonec však změnil další program svého pobytu v Praze poté, co bylo Bruselem potvrzeno, že se nebude moci zúčastnit programu pražského summitu Evropského politického společenství. 

Objevilo se totiž několik článků, ze kterých vyplývalo, že vinu na neumožnění účasti na summitu má česká diplomacie nebo přímo Kancelář prezidenta republiky. Jak zdroje naší redakce od počátku uváděly, česká strana neměla se „schválením” účasti katarského hosta vůbec nic společného. Šlo o setkání na evropské úrovni a přítomnost emíra státu Katar tak podléhala souhlasu všech zúčastněných zemí s koordinací šéfa Evropské rady Charlese Michela. Toto následně potvrdila i další média, která o změně programu emíra informovala. 

„Katarský emír odletěl z Česka, Brusel ho nechtěl na summitu,” psal portál Seznam Zprávy. Články stejného vyznění publikovala i další média. To však nebránilo komentátorovi serveru Aktuálně Martinu Fendrychovi, který v pondělí ve svém textu hodil vinu na prezidenta Zemana a jeho okolí s tím, že viníky údajného diplomatického skandálu je třeba hledat na Pražském hradě. 

„Na ostudě se zřejmě právem uraženým emírem vidíme, jak zhoubné je mít na Hradě Zemana, jak zhoubné je pěstování ekonomické diplomacie à la Mynář a jak stupidní je dělat, že neexistuje ani ministr zahraničí, ani vládní odpovědnost za zahraniční politiku. Těšit nás může snad jen fakt, že máme šanci už v lednu zvolit na Hrad prezidenta, který nebude zrazovat národ a nebude obklopen šíbry,” píše Fendrych ve svém komentáři

Během pondělí se naší redakci ozval významný diplomatický zdroj, který se nám snažil odpovědět na otázky, jak je možné, že se některá menší média ohání údajnými zdroji, které tvrdí přesný opak toho, než oficiální místa od prezidentské kanceláře po českého velvyslance v Kataru.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zrušení koncertu klavírní legendy smrdí politikou. Církev žehnala Prague Pride

14:25 Zrušení koncertu klavírní legendy smrdí politikou. Církev žehnala Prague Pride

Tříkrálový klavírní koncert české legendy jako politická akce? Podle Českobratrské církve evangelick…