Soužití Romů s většinovou společností je v České republice tím problematičtější, čím více doléhá na stát hospodářská krize. A menšina se hodí i ve chvíli, kdy je potřeba odpoutat pozornost od miliardových korupčních kauz. „Všechny řeči o zneužívání sociálních dávek vlastně jenom maskují ekonomické zneužívání celého státu v měřítku miliard nebo desítek miliard. A místo toho se mluví o zneužívání sociálních dávek v měřítku několika desítek milionů,“ upozornil pro ParlamentníListy.cz filozof Václav Cílek na odvádění pozornosti od velkých nepořádků k menším.
Podobný pohled má i stínová ministryně pro lidská práva a rovné příležitosti Michaela Marksová-Tominová. „Romové jsou používáni jako zástupný argument pro spoustu negativních jevů a obrovsky se na tom podílejí i média. Vytrhávají určité zprávy z kontextu a vytvářejí v lidech dojem, že takoví jsou ti Romové. Třeba typická byla vaše zpráva o romském pokladníkovi, jak údajně zmizel s penězi,“ uvedla s mírným smíchem pro ParlamentníListy.cz Marksová-Tominová.
Lidem stačí pár šotů v televizi a viníka mají hned
„Romové jsou strašně vidět, chovají se jinak, část z nich svým chováním obtěžuje okolí, a právě proto lidé uvěří mýtům, že zneužívají dávky a že nás to stojí miliardy. Lidé tomu věří, protože je velmi snadné tomu věřit, když je to tak viditelné. Stačí v televizi záběr na typické romské sídliště, jak je zničené. Lidé tam v létě žijí venku. To je pak jednoduché, snadno uchopitelné a ten nepřítel je jako by snadno identifikovatelný, takže tomu všichni věří,“ poukazuje stínová ministryně na to, jak viditelným a snadným terčem Romové jsou.
Připomíná, že sociálně demokratická strana jak z historického hlediska, tak z dnešního celoevropského zastává určité principy. V jejich duchu by si měl být každý sociální demokrat například vědom, že postavení člověka do velké míry ovlivňují společenské podmínky a že pozitivním ovlivněním těchto podmínek (což je jeden z hlavních cílů sociální demokracie) jsou pozitivně ovlivňovány nejen osudy, ale také jednání lidí.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník