Projekt, jehož vznik avizoval nezařazený, nepravomocně odsouzený poslanec Jaroslav Škárka týden před tím, než ke fragmentaci Věcích veřejných vůbec došlo, se rodil v křečích a několik dní nebylo jasné, zda se Peake podaří sehnat dostatečný počet přeběhlíků, kteří by podpořili vládu. Podmínka premiéra Petra Nečase, že důvěru svého kabinetu opře pouze o právoplatný klub, tedy deset poslanců, vzala rychle za své a Nečas vzal za vděk i podporou nezařazených poslanců. Název LIDEM, liberální demokracie, si navíc na ministerstvu vnitra zaregistroval někdo jiný, ke štěstí Peake však s procesními chybami, které vnitro vrátilo k přepracování. Nyní už nic nebrání přetavení platformy v politickou stranu, které však odborníci nedávají příliš mnoho nadějí na existenci po skončení tohoto volebního období.
Atrakce pro smích
Podle Pavla Hynčicy z Univerzity Jana Evangelisty Purkyněho je LIDEM naprosto neperspektivní projekt, pro voliče navíc těžko stravitelný. „Voliči vnímají předně to, že tuto stranu reprezentují nedůvěryhodní bývalí zástupci "tvrdého jádra" VV, ze kterých odešli, až když už byl odsouzen jejich "hlavní guru", motivováni přitom primárně snahou udržet si své vysoké vládní a parlamentní funkce,“ soudí Hynčica. Politolog si zároveň klade otázku, čím by strana mohla zaujmout.
„Nevím, čím by oslnili, tím spíše v situaci, kdy se aktivizuje množství jiných menších nebo nových politických subjektů s nepochybně lepší perspektivou úspěchu. Karolína Peake je spíš taková pouťová atrakce a množství "lidové tvořivosti" a vtipů na téma názvu strany ukazuje na to, že pro mnoho lidí je tento projekt spíše pro legraci,“ zlomil Hynčica nad Peake hůl.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Pavel Kozdera