Poslední den se Zemanem v Číně: Řízný vzkaz "těm Bursíkům" i jedinečný zážitek

28.10.2014 16:06 | Zprávy

REPORTÁŽ Prezident Miloš Zeman ukončil čtyřdenní státní návštěvu Čínské lidové republiky. Posledním bodem a vyvrcholením jeho cesty po „Říši středu“ bylo přijetí u nejvyšších státních představitelů, u premiéra a prezidenta Číny Si Ťin-pchinga. Během celé návštěvy došlo k podpisu desítek dohod, smluv a dalších dokumentů a z obou stran byla potvrzena nová éra vzájemných vztahů s tím, že si vzájemně nebudeme mluvit a zasahovat do vnitřních záležitostí.

Poslední den se Zemanem v Číně: Řízný vzkaz "těm Bursíkům" i jedinečný zážitek
Foto: Radim Panenka
Popisek: Miloš Zeman s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem ve Velkém lidovém paláci v Pekingu

Miloš Zeman je zpátky v Praze. Jak potvrdil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček, z Pekingu přiletěl letadlem, který si pronajaly společnosti PPF a J&T. Prezident nabídky využil proto, že letoun na rozdíl od armádního Airbusu nemusí mezipřistávat kvůli doplnění paliva a hlava státu tak stihla i jmenování generálů u příležitosti státního svátku 28. října.

ParlamentníListy.cz měly v Číně svého reportéra a nyní ještě přinášejí shrnutí cesty. Poslední den dlouho připravované a dle mnohých českých představitelů zásadní státní návštěvy v Číně začal už v brzkých ranních hodinách, kdy se skupině českých novinářů dostalo pocty zhlédnout tradiční ceremoniál vyvěšování čínské státní vlajky na náměstí Nebeského klidu v centru Pekingu.

Slavnost vztyčení vlajky v čínské metropoli probíhá každý den za úsvitu a jde o precizně připravenou a probíhající vojenskou událost za zvuků čínské státní hymny. Jak jsme zjistili, čeští novináři doprovázející prezidenta Zemana, byli historicky prvními zahraničními zástupci médií, kteří se tohoto ceremoniálu zúčastnili. Celé slavnostní akci, která trvala jen několik málo minut, přihlížely okolo desítky tisíc Číňanů a k tomu navíc tři tisíce čínských studentů, kteří na ceremoniál přišli prý jen kvůli desítce českých novinářů. Ti ceremoniál, na rozdíl od čínských občanů, sledovali z bezprostřední blízkosti. Každý sloup na známém pekingském náměstí byl navíc na počest české hlavy státu ozdoben čínskou a českou vlajkou.

Vojáci ze Zakázaného města vynášejí čínskou vlajku

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Mgr. Bc. Hubert Lang byl položen dotaz

Vyšetřovací komise

Zajímalo by mě, zda za členství v komisi berou poslanci nějaké příplatky? Protože jinak nechápu, k čemu je zřizujete. Ukažte mi nějako vyšetřovací komisi, která něco vyřešila.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pili s Pavlem na zabíjačce. Odvezli ho na chalupu a pak nabourali. Detaily průšvihu hradní ochranky

17:50 Pili s Pavlem na zabíjačce. Odvezli ho na chalupu a pak nabourali. Detaily průšvihu hradní ochranky

Popíjeli na vesnické veselici členové prezidentské ochranky ve službě spolu s Petrem Pavlem, kterého…