Ceny energií rekordně stoupají. V tomto týdnu je cena 700 eur za megawatthodinu, 10krát více než vloni a 20krát více než v letech předtím. Česká republika je čistým vývozcem elektřiny, tedy zemí, která by mohla aktivně ovlivnit její cenu. Přesto je možné, že český spotřebitel bude platit za elektřinu 20krát více než francouzský.
Komentátorka Lenka Zlámalová to vysvětlila v Událostech, komentářích v ČT tím, že liknavostí Fialovy vlády můžeme zůstat jako „poslední křeni“ zodpovědně dodržující pokroucená unijní energetická pravidla, zatímco všichni ostatní si najdou cestu, aby spotřebitelům ulevili. „Vláda vlastně vůbec neví, co chce. A vyhovuje jí nedělat nic. Ta vláda je tu od 16. prosince. Od té doby víme, že se řítíme do docela těžké energetické krize. A posloucháme, že až se vrátíme z prázdnin, tak možná budeme mít úsporný energetický tarif,“ vykládala ohromeně. Mezitím trh s elektřinou vystřelil k rekordním částkám.
Divákům pak vysvětlila, že systém funguje tak, že cenu elektřiny určuje aktuálně nejdražší zdroj, aby bylo možné jej prodat. V normálním tržním prostředí přitom cenu určuje zdroj nejlevnější – ale tady je kvůli podpoře Green Dealu třeba podporovat ty drahé. „Je to trh zprzněný velmi podivnou regulací. A my asi budeme ti křeni, kteří na to budou koukat do poslední chvíle,“ obává se. Těmi „křeny“ myslí Českou republiku, protože všichni kolem nás už přijímají nějaká opatření. Sousední Slovensko fixuje cenu elektřiny na 61 eur za megawatthodinu (od začátku příštího roku). Francie dokonce na 45,2 eura. „Takže české domácnosti budou mít taky třeba 20krát dražší elektřinu než ve Francii,“ uvedla vzhledem k současné ceně. A to v situaci, kdy jsme vývozci elektřiny a máme možnost cenu aktivně ovlivnit. „Je to úplně zvrácený systém,“ konstatovala ekonomická komentátorka.
Dokonce i Miroslav Kalousek – který je znám snahou o razantní šetření ve výdajích státu – mluví o regulaci cen energií. „U elektřiny jsem nenašel jediný důvod, proč tu cenu neregulovat. U nás je rozdíl mezi nákladovou a tržní cenou obrovský, takže to nemůže skončit jako v Austrálii, kde dali regulovanou cenu a měli blackout, protože za tu cenu ji nikdo nevyrobil. U nás je obrovský prostor, to znamená, mohla by být regulovaná cena,“ řekl Kalousek v jiném dílu Událostí, komentářů na ČT.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban