Přijela návštěva z Německa a znělo: Napsala jsem komentář a lidé mi začali nadávat. To nejde. U nás proběhla akce, aby se o uprchlících psalo hezky, ale tady v ČR...

07.12.2016 11:40 | Zprávy

Česká média, hlavně ta v soukromých rukách, jsou s vyvážeností zpravodajství o uprchlících na štíru. Svým čtenářům předkládají hlavně zlé zprávy o uprchlících, těch kladných je jak šafránu, zaznělo v úterý večer v Goethe-Institutu v Praze.

Přijela návštěva z Německa a znělo: Napsala jsem komentář a lidé mi začali nadávat. To nejde. U nás proběhla akce, aby se o uprchlících psalo hezky, ale tady v ČR...
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Mohamed ze Súdánu se sem z Calais prý dostal vlakem

O mediálním pokrytí uprchlické krize v Česku a Německu přišli diskutovat novinář Respektu Tomáš Lindner, bývalá korespondentka Newsweek Česko v Berlíně Pavla Francová, korespondent Sächsische Zeitung v ČR Steffen Neumann a vedoucí německé redakce Českého rozhlasu Till Janzer.

Diskutující se shodli na tom, že německá média zkraje uprchlické krize informovala o problematice jednostranně – novináři při pokrývání tématu razili „vítací“ politiku kancléřky Angely Merkelové. Převládající optimismus se začal drolit zhruba na přelomu října a listopadu, k definitivnímu obratu došlo po silvestrovských sexuálních útocích na ženy. Od té doby se v německých médiích objevují i negativní skutečnosti, které činí debatu o uprchlících různorodější.

Na české straně je situace trochu jiná. Neumann vypozoroval, že naše média přináší hlavně špatné zprávy o uprchlících, což občas vytváří kuriózní situace. „Moldava je bez uprchlíků, brzy o ně přijde i Cínovec,“ slavnostně hlásal v listopadu na titulní straně teplický deník. „Říkal jsem si aha… v Moldavě ale nikdy uprchlíci nebyli,“ podotkl k tomu novinář.

Dle Neumanna se jedná o reakci na odchod několika desítek uprchlíků z Blízkého východu, kteří byli ubytovaní v budovách na hranicích, v nichž dříve sídlili němečtí celníci. Uprchlíky měli možnost poznat i Češi, protože migranti chodili nakupovat na českou stranu, kam to měli nejblíže. Často je ale naháněli policisté, protože uprchlíci přecházeli hranice nelegálně a Češi jejich pohyb hlásili. V Moldavě prý uprchlické téma hodně rezonovalo, a tak se není co divit, že teplický deník přinesl titulek, v němž obyvatelům oznamuje, že už se s migranty potýkat nebudou. Zatímco Moldavané si nejspíše oddechli, uprchlíci si místo oblíbili, a dokonce prý stávkovali, když je chtěli přesunout jinam.

S tím, že česká média představují migrační krizi v negativním světle, aby zabránila příchodu uprchlíků, souhlasí i Till Jantzen. Podle něho si špatné zprávy můžeme přečíst zejména u médií, které vlastní soukromé osoby. Jednostranný pohled na uprchlickou krizi v tomto případě plyne z toho, že média často nemají zahraniční korespondenty a jen přebírají zprávy a informace z tiskových agentur a jiných médií. „Německo není moc daleko, dá se tam dojít podívat se, jak se s tím vypořádává. Jestli integrace funguje, nebo ne,“ povzdechl si Jantzen.

„Žádné české tištěné médium nemá stálého zpravodaje v zahraničí,“ přizvukoval Lindner, který tuto anomálii přikládá škrtům v rozpočtech redakcí. On sám si prý ale nemůže stěžovat, protože má v Respektu osvícené šéfy, kteří mu umožnili cesty do zahraničí. „Nejde jen čistě o peníze novinářů na cesty do zahraničí,“ navázala Francová s tím, že negativní titulky zkrátka na internetu, resp. sociálních sítích táhnou, o což soukromým médiím jde – aby zaujaly lidi a ti klikali na články. Negativní zprávy ale nejsou problémem jen v Česku. Neumann uvedl, že v Německu prý dokonce spustili kampaň s cílem dostat více pozitivních článků do médií.  

„Mám dojem, že donedávna v médiích vystupovali stejní lidé, to se změnilo,“ upozornil německý novinář. V Sächsische Zeitung to pozorují v názorové rubrice, kde se diskutuje o palčivých otázkách z různých úhlů, k čemuž prý pomohlo i zjevení protiislámského hnutí Pegida, které do debat vneslo kontroverznost. „Bohudík za utečence a Pegidu, že jsme se mohli jako novináři vyvíjet,“ soudí Neumann, podle něhož ale média na druhou stranu naskakují na vějičku kontroverzním výrokům, které některé veřejně činné osoby vypouští právě s tímto záměrem. Neumann to ale nepovažuje za správné, ohled by se dle něho měl brát i na váhu, jakou mají lidé ve společnosti. I proto kritizuje prostor, jaký dostával v médiích protiislámský aktivista Martin Konvička se svými radikálními názory. „Mám dojem, že zastupoval menšinu, na jeho akce chodilo málo lidí,“ vypozoroval novinář.  

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lucie Štěchová

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zrušení koncertu klavírní legendy smrdí politikou. Církev žehnala Prague Pride

14:25 Zrušení koncertu klavírní legendy smrdí politikou. Církev žehnala Prague Pride

Tříkrálový klavírní koncert české legendy jako politická akce? Podle Českobratrské církve evangelick…