Proč volby dopadly jinak než průzkumy? Zeptali jsme se sociologa

13.01.2013 6:50 | Zprávy

Karel Schwarzenberg je největší překvapení prvního kola prezidentské volby, prohlásil sociolog Jan Herzmann ze společnost ppm factum, která patří k nejvýznamnějším subjektům v průzkumu volebních preferencí. Stejně jako většina ostatních agentur uváděla jako největší favority z devíti prezidentských kandidátů Miloše Zemana a Jana Fischera, ale voliči rozhodli jinak.

Proč volby dopadly jinak než průzkumy? Zeptali jsme se sociologa
Foto: Hans Štembera
Popisek: Soubor hlasovacích lístků k volbě prezidenta ČR

Mýlily se agentury ve svých průzkumech, nebo se voliči na poslední chvíli rozhodli jinak? „Myslím, že faktorů, které sehrály roli, je hodně. Musíme si uvědomit fakt, že na poslední zveřejněný průzkum reagují média, politici a nakonec i voliči. Vždy vzniká prostor pro změnu postojů voličů,“ vysvětlil ParlamentnímListům.cz Jan Herzmann. Je pro něj největší poučení, že v době sociálních sítí je týden od zveřejnění posledního průzkumu do voleb „nehorázně dlouhá doba, a co platilo před volbami, může být jinak, zvlášť když se sociální sítě aktivizují“, jak se stalo těsně před prvním kolem ve prospěch Karla Schwarzenberga.

Švejnar mohl ovlivnit příznivce Fischera

Ale nebyla to jediná příčina, proč volby dopadly zcela jinak, než naznačovaly uplynulé měsíce a týdny průzkumy veřejného mínění. „Další věcí, kterou jsme nepředvídali, jak se na straně od některých bývalých prezidentských kandidátů – Vladimíra Dlouhého a Jana Švejnara, kteří se vyslovili pro Schwarzenberga, podařilo ovlivnit poměr sil mezi Schwarzenbergem a Fischerem,“ upozornil sociolog. Když se Švejnar rozhodl nekandidovat, jeho příznivci se přiklonili k Janu Fischerovi, ale když nedávno podpořil Schwarzenberga, voliči podle Herzmanna zřejmě změnili názor a přešli do tábora knížete.

Růst knížete v posledních dnech byl raketový

Za největší překvapení označil sociolog obrovský nárůst podpory Karla Schwarzenberga během několika posledních dnů před prvním kolem volby. „Jeho podpora rostla od listopadu postupně, bod po bodu, až do začátku ledna, ale pak se najednou zdvojnásobila. Mám pocit, že nikde v Evropě nedošlo k tak masivnímu nárůstu,“ upozornil Jan Herzmann.

SLEDUJEME téma: PŔÍMÁ VOLBA PREZIDENTA

Výsledek prvního kola mohl podle sociologa ovlivnit i další fenomén. „Prosadily se názory, aby kandidáti s malou šancí přepustili své hlasy těm, kteří mají velkou šanci,“ uvedl. Dokazují to podle něj i čísla, kdy kandidáti jako Táňa Fischerová, Vladimír Franc, Přemysl Sobotka i Jana Bobošíková dostali v prvním kole méně hlasů, než ukazovaly předvolební průzkumy. Herzmanna překvapilo, že i v prezidentské volbě působil stejný kalkul jako ve sněmovních volbách, kdy se lidé bojí, aby jejich hlas nepropadl, a tak si třeba část příznivců Fischerové rozmyslela a dala hlas tomu, kdo jim byl na druhém místě nejbližší – Karlu Schwarzenbergovi.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Mgr. Bc. Hubert Lang byl položen dotaz

Vyšetřovací komise

Zajímalo by mě, zda za členství v komisi berou poslanci nějaké příplatky? Protože jinak nechápu, k čemu je zřizujete. Ukažte mi nějako vyšetřovací komisi, která něco vyřešila.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pili s Pavlem na zabíjačce. Odvezli ho na chalupu a pak nabourali. Detaily průšvihu hradní ochranky

17:50 Pili s Pavlem na zabíjačce. Odvezli ho na chalupu a pak nabourali. Detaily průšvihu hradní ochranky

Popíjeli na vesnické veselici členové prezidentské ochranky ve službě spolu s Petrem Pavlem, kterého…