Protirestituční spisovatelka spočítala Klausovi jeho hříchy. Lidé prý měli kříčet už dříve

09.01.2013 16:10 | Zprávy

Na konci minulého roku prezident Václav Klaus nevetoval církevní restituce a naopak v úvodu letošního vyhlásil rozsáhlou amnestii. Oba tyto jeho kroky veřejnost odmítá, ale reakce na ten druhý byla mnohem bouřlivější. Spisovatelka Lenka Procházková si to vysvětluje tím, že propuštění vězni v ulicích jsou mnohem konkrétnější představou než desetitisíce hektarů půdy či miliardy korun.

Protirestituční spisovatelka spočítala Klausovi jeho hříchy. Lidé prý měli kříčet už dříve
Foto: Hans Štembera
Popisek: Spisovatelka Lenka Procházková, jedna z iniciátorek petice proti zákonu o církevních restitucích

Poslední období desetiletého působení Václava Klause v úřadu prezidenta už budou navždy spojovány s tím, že nechal projít zákon o církevních restitucích, i když tvrdil, že s nimi nesouhlasí, a s rozsáhlou amnestií. Přestože se oba dva tyto jeho kroky setkaly s odporem veřejnosti, tak v případě církevních restitucí to nevyvolalo ani zdaleka takové bouřlivé reakce jako vyhlášení amnestie.

„I když asi 80 procent českých občanů s převodem majetků státu do soukromého vlastnictví církve nesouhlasí, jejich odsudek prezidenta, který nejednal, když měl, byl krátkodechý. Prostě proto, že desetitisíce hektarů a desítky miliard je něco neuchopitelného, vzdáleného, zatímco představa propuštěných vězňů, kteří bloumají po ulicích, je docela konkrétní, zvlášť, když to média přenáší jako aktuální senzaci. Proto je i reakce lidí silnější,“ vysvětluje pro ParlamentníListy.cz spisovatelka Lenka Procházková, která už rok proti církevním restitucím bojuje.

Převod obrovských majetků církvi omezí suverenitu státu

Ostré reakce veřejnosti na amnestii přičítá i tomu, že mnoho z těch, které trápí dluhy (například i za nájem, elektřinu nebo plyn) a bojí se, co bude zítra s jejich rodinami, a nemají naději, že jim stát v tíživé situaci pomůže, je uraženo tím, že jiným byly odpuštěny trestné činy. „Takových lidí, kterým se špatně usíná kvůli finančním starostem, jsou v naší zemi statisíce. Amnestii vnímají jako nespravedlnost a výsměch a jejich reakcí je hněv,“ konstatuje Lenka Procházková.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Prasárna.“ Babiš vyletěl nad 34 miliony utracenými Foltýnem. A nejen to

11:40 „Prasárna.“ Babiš vyletěl nad 34 miliony utracenými Foltýnem. A nejen to

Fialova vláda bude za 34 milionů korun z peněz daňových poplatníků v kampani propagovat „státní téma…