„Nemám na to pevný názor. Zdá se, že od posledního stanovení poplatků uplynula dlouhá doba, která by zvýšení poplatků zdůvodňovala. Ale na druhé straně musím dát za pravdu těm, kteří tvrdí, že ČT neplní svoji funkci veřejnoprávní instituce a její publicistika a zpravodajství nejsou vyvážené a často ani eticky v pořádku,“ uvedl pro PL.cz bývalý poslanec ČSSD a současný veřejný ochránce práv (ombudsman) Stanislav Křeček k úvahám o zvýšení koncesionářských poplatků pro veřejnoprávní média.
Lidem se teď všechno zdražuje, už je toho na ně moc
„Nemyslím, že je vhodná chvíle na zvyšování koncesionářských poplatků. Hlavně s ohledem na prudký nárůst nákladů domácností v důsledku nehorázných a uměle vyhnaných cen energií,“ konstatoval bývalý sociálně demokratický ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach. Podobně se v anketě PL.cz vyjadřovali i další členové ČSSD, kteří upozorňovali na dnešní drahotu (Jan Birke) či že by se návrh měl zastropovat nebo úplně zrušit pro nízkopříjmové důchodce (Libor Rouček).
A v tomto duchu se pro PL.cz vyslovil i předseda poslaneckého klubu Pirátské strany Jakub Michálek. „Lidem se teď všechno zdražuje, už je toho na ně moc. Myslím, že Piráti to spíš nepodporují,“ vysvětlil. Proti navyšování poplatků je i předseda Pirátů Ivan Bartoš, který sice uznává, že kvůli inflaci dochází ke snižování reálných příjmů veřejnoprávních médií, a že je tedy potřeba řešit dlouhodobou udržitelnost jejich financování, poplatky ale zvyšovat nechce. „V programu jsme navrhli alternativní způsob financování prostřednictvím odvodu z výběru DPH, který by zajistil částečnou valorizaci,“ vysvětlil pro Aktualne.cz s tím, že se ve vládě o případných změnách zákona ještě vůbec nediskutovalo.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban