„Obracíme se na Vás formou otevřeného dopisu, abychom Vás informovali o stavu resortu zemědělství a navazujícího potravinářství. Interpretace krizové situace maloobchodního trhu potravin ministrem zemědělství Zdeňkem Nekulou se opírají především o závěry a tvrzení Tomáše Prouzy, vlivného člena jeho poradního sboru a viceprezidenta Hospodářské komory ČR. Jsou nepravdivé a hájí zájmy zahraničního kapitálu, maloobchodu,“ informují signatáři otevřeného listu premiéra Petra Fialu (ODS).
Situaci v maloobchodním trhu potravin pokládají za nadále neudržitelnou. „Skončí sociálním výbuchem a ztrátou potravinové bezpečnosti státu. Ministr zemědělství, namísto aby hledal řešení, tak se rozhodl útočit na zemědělce a potravináře a svalit vinu za drahé potraviny na ně,“ uvádějí autoři listu.
„V pořadu Události, komentáře na ČT 24, 23. července, pan ministr Nekula prohlásil, že ceny potravin do tří týdnů padnou a nepřipustil o tom diskusi. Nyní je v situaci, že ceny potravin nejenomže nepadly, ale naopak stoupají a není předpoklad, že se situace změní – snižuje se domácí živočišná výroba, roste inflace, snižuje se rating České republiky, je před zimní topnou sezónou s nejistými dodávkami energie,“ dodávají.
Podle svých slov signatáři, kteří hovoří i o své platformě Klub 2019, situaci diskutovali a předkládají tak i premiérovi své závěry. „Ceny potravin neurčuje český zemědělec, ale maloobchodní řetězce sdružené ve Svazu obchodu a cestovního ruchu jako Billa, Albert, Penny, Kaufland, Globus a další – vše pod předsednictvím pana Prouzy. Od českých zemědělců a potravinářů řetězce nakupují podle dlouhodobých, minimálně tříměsíčních, smluv a aktuální cena pšenice nehraje velkou roli, peče se stále ještě ze zásob loňské sklizně. Důvodem zdražení není tudíž obilí, ale aktuální cena energie, zejména plynu, který je topným médiem v pecích. Extrémně zvýšené náklady nesou pekaři, kteří začínají krachovat, asi 6 %, maloobchod reagoval tak, že si zvýšil ceny a profituje dál,“ sdělují autoři dopisu.
„V návaznosti Vás, pane premiére, chceme seznámit s výsledky živočišné výroby za 2. čtvrtletí 2022. Výroba hovězího masa meziročně klesla o 6,6 %, vepřového masa o 2,2 % a drůbežího masa rovněž pokles, a to o 1,9 %. Takový pokles výroby samozřejmě vytváří příznivou půdu pro další zdražování, nikoliv propad cen, jak se snaží prezentovat ministr Nekula. Trend českého zemědělství je i laikovi zřejmý, ne však zodpovědnému ministrovi Zdeňkovi Nekulovi. Svými mediálními výstupy, jako že je všeho dost, že nejpozději v prvním týdnu srpna padnou ceny potravin, mate veřejnost, problémy neřeší, se zemědělci – vyjma Asociace soukromého zemědělství (obdělávají cca 4 % půdy) – nekomunikuje. Rozhodl se vše svalit na zemědělce a potravináře a snad jako jediný ministr zemědělství v rámci EU vystupuje proti svým zemědělcům!“ zmínili signatáři, že situace je vážná, a žádají premiéra, aby daný stav neprodleně řešil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.