Žádné padělatelské náčiní a ani stopy po padělateli nebo jeho domnělé padělatelské činnosti se ovšem nenašly. V momentu, kdy policisté v kuklách zjistili, že se v domě nenachází nic, co by nasvědčovalo jakékoliv trestné činnosti, prý nastala panika a opakované telefonáty na ústředí s dotazy ohledně dalšího postupu. Nakonec padlo rozhodnutí, že je z domovní prohlídky nutno přinést aspoň nějaký výsledek. Tak policisté začali ze zdí sundávat a posléze i zabavovat obrazy, které po léta tvořily dekoraci interiéru obžalovaných.
Přizval se znalec, který díla označil za falzifikáty a případ byl na světě.
Obžalovaní byli umístěni na vazbu, přičemž v případě obžalované Fröhlichové v usnesení o zahájení trestního stíhání nebyla specifikována ani stránka subjektivní, ale ani stránka objektivní tvrzeného protiprávního jednání.
Zmíněné usnesení sice obsahuje popis několika skutků, ovšem u žádného z nich obžalovaná není zmíněna. Za mřížemi strávila dva měsíce.
Ačkoliv díla, která měli obžalovaní ve svém domě a po léta tvořily součást jejich života, a podle doložené fotodokumentace měli některé obrazy na stejných místech vystaveny i přes deset let, senát předsedkyně Říhové vyhodnotil, že se obžalovaní takto museli pouze připravovat k trestné činnosti, a za všechny dekorace z jejich domu je také odsoudil.
Vraťme se k začátku samotného vyšetřování, jehož součástí bylo téměř rok a půl trvající sledování a odposlouchávání obžalované trojice. Ani tento nákladný nástroj státní moci totiž nezaznamenal žádnou padělatelskou činnost nebo kontakt s jakýmkoli padělatelem či padělatelskou dílnou. To musel uznat také krajský soud, který však obžalované odsoudil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tomáš A. Nový